Обчислювальні прийоми складання та віднімання для чисел першої тисячі та багатозначних чисел. Додавання та віднімання круглих сотень-урок Зорова гімнастика

Нестеренко Галина Гарисонівна
Посада:вчитель математики
Навчальний заклад:Державна казенна загальноосвітня установа Краснодарського краю спеціальна (корекційна) школа №27
Населений пункт:г.к. Анапа
Найменування матеріалу:методична розробка
Тема:"Складання та віднімання круглих сотень в межах 10000"
Дата публікації: 30.09.2018
Розділ:Середня освіта

Нестеренко Галина Гарисонівна

Конспект уроку математики

в 6 класі

Вчитель: Нестеренко Галина Гарисонівна

Тема: «складання та віднімання круглих сотень у межах

Тип уроку: комбінований урок

Корекційна: закріплювати вміння роботи з словесної інструкції,

розвивати пов'язану та фразову мову; розвивати та коригувати вищі

психічні процеси в учнів; формувати вміння використовувати

минулий досвід.

Навчальна: формування умінь складати та віднімати числа

Виховує: виховувати допитливість, інтерес до уроків

математики.

Обладнання: дошка, інтерактивна дошка, картки, підручник.

Література:

1) ПРОГРАМИ спеціальних (корекційних) загальноосвітніх

установ VIII виду. За редакцією Воронкова В.В.

2) Математика. Підручник для 6класу спеціальних (корекційних)

загальноосвітніх установ VIII виду. Під редакцією

Г.М.Капустіної,М.Н.Перовий.

3) МЕТОДИКА викладання у корекційній школі. Під редакцією

Перової М.М.

Організаційний момент,

Мета: налаштувати учнів вивчення нової

Завдання: активізувати словниковий запас при

записи багатозначних чисел та виділення

розрядних одиниць,

Розвивати пізнавальну діяльність на

основі операцій аналізу при порівнянні

чисел. Активізувати вміння усного рахунку

«М'яка посадка.» Числа переплуталися.

Назви їх у порядку

зростання (1група) 100,300, 700,

900,200,400,600,500,800.

(2група) 3,2,4,1,5.

Хвилин читання. Знайди зайве слово:

сума, доданок, що зменшується, доданок.

Усний рахунок

Метою другого етапу уроку є підготовка

учнів до вивчення складання та віднімання

круглих сотень не більше 10000

Считалка: якось у лісі густому

Їжак збудував собі будинок.

Запросив лісових звірів,

Порахуйте їх швидше:

2лисенка, зайченя і веселе ведмежа.

2група: прописати

цифри 1,2,3,4,5.

: зміцнення здоров'я, фізичного розвитку та

підвищення працездатності учнів;

Формування навичок правильної постави в

статичних положеннях та у русі.

І.П. – сидячи за партою

1-2 міцно стиснули долоні, зігнувши пальці.

3-4 розслабилися. Повторити 3-4 рази.

1-2 підняли руки нагору, долоні з'єднані

(вдих) 3-4 – повернулися до в.п. (видих)

Повторити 3-4 рази.

І.П. сидячи руки на поясі 1-махом ліву руку

замість через праве плече, голову повернути

ліворуч, 2 – в.п. 3-4 - те ж правою рукою.

Повторити 4-5 разів.

Темп повільний.

Вивчення нового навчального

матеріалу.

Метою третього етапу уроку

формування умінь складати та

Корекційна: формування умінь

використовувати минулий досвід, закріплювати вміння

працювати за словесною інструкцією, розвивати

Навчальна: формування обчислених

Виховна: виховувати наполегливість.

200+300= 200+300+100=

Треба хліба нам купити

Або подарунки подарувати

Сумку ми з тобою беремо

І на вулицю йдемо

Там проходимо вздовж вітрин

І заходимо до магазину.

Гра «Йдемо в магазин». слайд 1

шапка-200р.

Кросівки-600р.

Чоботи-300р.

Скільки коштують шапка та шарф? Скільки коштують

чоботи та шарф? Скільки коштують шапка та

кросівки? Скільки коштують шапка та чоботи?

Олівець-1р.

Зошит3р.

Скільки коштують ручка та олівець?

Скільки коштують зошит та олівець?

Закріплення навчального

матеріалу.

Ціль: перевірити, як засвоїли учні новий

матеріал;

Освітні завдання:

Продовжити формування умінь складати

Корекційні завдання:

Розвивати в учнів уміння виділяти

головне у матеріалі, що вивчається, працювати по

словесної інструкції.

Перевіримо, як засвоїли додавання та віднімання

чотиризначних чисел.

Виконайте самостійну роботу. Група

учнів 1 рівня можливості навчання.

1)200+300 2)500+100

3)200+300+100 4)600 +200+100

навчання.

Прописати 1,2,3,4,5.

У разі труднощів допускається допомога

круглі сотні в межах 1000. - Як скласти

або відняти круглі сотні в межах 1000?

Завдання додому.

Закріплювати навички додавання та віднімання

круглих сотень не більше 1000.

Розвивати пам'ять на основі заучування правил,

закріплювати вміння роботи з словесної

інструкції, закріплювати навички складання та

віднімання чотиризначних чисел. Виховувати

самостійність, уважність.

Група учнів 1 рівня можливості

навчання: стор 50 №201 (1).

Група учнів 2 рівня можливості

навчання: стор 50 № 201 (1) 1,2 стовпчик.

Група учнів 3 рівня можливості

навчання: стор. №201 (1) 1 стовпчик.

Вивчити правила: стор.50.

Урок
ДОДАТОК І ВІДЧИТАННЯ КРУГЛИХ СОТЕН

Педагогічні завдання :

освітні: створити умови для закріплення обчислювальних навичок складання та віднімання чисел з переходом через розряд у межах 100,познайомити з алгоритмом складання та віднімання круглих сотень;

корекційно-розвиваюча: сприяти розвитку розумових операцій, зв'язного мовлення учнів,

виховна: сприятиу дотриманніакуратності в оформленні записів у зошитах.

Очікувані (плановані) результати:

Предметні: познайомляться з правилом складання та віднімання круглих сотень; навчаться застосовувати це правило при вирішенні прикладів.

Пізнавальні: навчаться будувати мовленнєвий вислів в усній формі.

Регулятивні: навчаться здійснювати покроковий контрольдорезультату.

Комунікативні: навчаться ставити запитання.

Особистісні: матимуть можливість сформувати стійкий навчально-пізнавальний інтерес до нових загальних способів вирішення завдань.

Устаткування: підручник математика 5 клас автор Перова М. Н. та Капустіна Г. М.,наочнийматеріалдляусногорахунки;опори;робочазошитпоматематики;рахунки;карткидляіндивідуальноюроботи.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Вітання. Перевірка готовності до уроку. Емоційний настрій .

Вчитель читає вірш.

Додавання – це дія дуже нескладне:

Давайте складемо разом ми всі предмети.

Склади іграшки в ящику або в коробці фантики.

І вийдеш у справжні великі математики.

Хто хоче з числами дружити, все може легко скласти!

А. Усачов

Як ви вважаєте, яка тема уроку?(Складання чисел.)

Назвіть зворотну дію додавання.(Віднімання.)

Сьогодні на уроці ми будемо вчитися складати та віднімати числа в межах 1 000.

Учні відкривають зошити, записують число, класну роботу.

ІІ. Усний рахунок.

1. Вправа «Встав пропущені числа».

7 + … = 15 12 – … = 7

8 + … = 14 … – 8 = 6

+ 9 = 16 15 – … = 9

Як називаються компоненти під час додавання?(Перший доданок, другий доданок, сума.)

Як називаються компоненти при відніманні?(Зменшуване, віднімається, різницю.)

Як знайти невідомий доданок?(Щоб знайти невідомий доданок, треба від суми відняти відомий доданок.)

Що треба зробити, щоб знайти невідоме зменшуване, що віднімається?(Щоб знайти невідоме зменшуване, треба до різниці додати віднімається. Щоб знайти невідоме віднімання, треба відрізняти, що зменшується.)

2. Вправа «Заповніть таблицю».

Вчитель показує таблицю.

доданок

18

3

13

доданок

11

4

18

Сума

15

17

Зменшуване

14

17

18

Віднімається

3

9

7

Різниця

8

3

Які арифметичні дії з числами виконували?(Складання, віднімання.)

У межах якої розрядної одиниці складали та віднімали числа?(В межах 100)

ІІІ. Актуалізація чуттєвого досвіду учнів.

Який клас вивчили?(Клас одиниць.)

Якірозрядискладаютькласодиниць?(Одиниці, десятки, сотні.)

На якому дроті рахунків відкладають одиниці; десятки; сотні?(Одиниці відкладають на першому дроті знизу; десятки – на другій знизу; сотні – на третій знизу.)

Відкладіть на рахунках числа і запишіть їх у зошит у два стовпці.

20 200

40 400

30 300

Які дві групи за кількістю цифр їх розбили?(Двозначні та тризначні числа.)

Зачитайте двоцифрові числа.(20, 40, 30.)

Який розряд у них немає?(Одиниці.)

Як називаються такі числа?(Кругі десятки.)

Як називаються числа, записані у другий стовпець?(Кругі сотні.)

Доведіть.(Відсутні одиниці та десятки, на їхньому місці пишемо нулі.)

Складіть із чисел першого стовпця по три приклади на додавання та віднімання.(20 + 40; 40 – 20; 20 + 30; 30 – 20; 30 + 40; 40 – 30.)

Розв'яжіть їх, пояснюючи своє рішення.

Як складають, віднімають круглі десятки?(Кругі десятки складають і віднімають так само, як і прості одиниці.)

IV. Вивчення нового матеріалу.

Сьогодні навчимося складати та віднімати круглі сотні.

На яку арифметичну дію приклади?(На додавання.)

Як віднімають круглі сотні?

Проведення фізхвилинки

V. Корекція та первинне закріплення знань.

Робота за підручником: виконання завдань 110 (1, 2 ст.), 114 (2, 3 ст.) на с. 54–55.

Учні виходять до дошці по одному, вирішують приклади з поясненням.

Розв'яжіть приклади.

100 + 300 600 + 400 100 + 400 + 200

500 + 300 700 + 300 300 + 400 + 300

Як складають круглі сотні?

Розв'яжіть приклади за зразком.

Зразок: 50 - 30 =?; 5 дес. - 3 дес. = 2 дес. = 20.

600 - 400 =?; 6 сотів. - 4 сот. = 2 сотів. = 200.

90 – 60 700 – 300

60 – 30 500 – 400 (У задачі йдеться про поїзд.)

Як можна оформити коротку умову завдання?(Умова оформляється як креслення.)

Як ви вважаєте, як слід вирішувати завдання?(Дією складання.)

Розв'яжіть завдання самостійно.

Один учень виконує завдання зі зворотного боку дошки; перевірка.

Як складають круглі сотні?(Так само, як прості одиниці та круглі сотні.)

Назвіть правила переходу через залізничну колію.(Відповіді учнів.)

VII. Підсумок уроку.

Які числа вчилися складати та віднімати?(Кругі сотні.)

Як складаємо та віднімаємо круглі сотні?(Кругі сотні складають і віднімають так само, як одиниці та круглі десятки.)

До якого класу належать круглі сотні?(Кругі сотні відносяться до класу одиниць.)

Які числа називаємо доданками?(Числа, які складають, називаються доданками.)

Яке число називаємо зменшуваним?(Число, з якого віднімаємо, називаємо зменшуваним.)

Яке число називаємо віднімається?(Число, яке віднімаємо, називаємо віднімається.)

Домашнє завдання: завдання 110 (3, 4 стор), с. 54.

У вивченні дій складання та віднімання в межах 1000 можна виділити такі етапи:

I. Додавання та віднімання без переходу через розряд (усно).

1. Додавання та віднімання круглих сотень. 192


200+100 300+200

Дії проводяться на основі знання нумерації і зводяться до дій в межах 10. Міркування проводяться 200 - це 2 сотні, 100 - це 1 сотня.

Це 300. 200+100=300

Ст. + 1 сот. = 3 сот. 3 сотні

500-200=?

5 сот.-2 сот.=3 сот.=300

Окремим учням, які ще потребують використання засобів наочності, можна запропонувати пучки паличок (1000 "милочок, пов'язаних у пучки по сотні), пластини з арифметичного ящика, смужки довжиною 1 м, розділені кожна на 100 см, н">, рахунки.

Корисне рішення та складання трійок прикладів виду

| подальшим зіставленням компонентів та результатів дій.

2. Додавання та віднімання круглих сотень та одиниць, круглих
< отен и десятков (действия основываются на знании нумерации):

а) 300+ 5 305-5 б) 300+ 40 340- 40

5+300 305-300 40+300 340-300

в) 300+ 45 345-45

3. Додавання та віднімання круглих десятків, а також круглих
з отен і десятків:

Б) 430+200 630-200

При вирішенні випадків а), б) міркування проводяться так: «430 – це 4 сот. і 3 дес., 20 – це 2 дес. Складаємо десятки: 3 дес. +2 дес. = 5 дес. 4 сот. +5 дес. = 450».

Розряди, що складаються або віднімаються, можна рекомендувати підкреслювати:

430+200=630 630-200=430

7 Перова М. М.


За рішення прикладів виду в) міркування проводяться т|| «120=100+20, 430+100=530, 530+20=550», т. е. цей випадок (додавання (віднімання) зводиться до вже відомим учням с/чаям додавання (віднімання) а), б).

4. Додавання тризначних чисел з однозначним, двозначним | тризначним без переходу через розряд і відповідні випадки віднімання:

а) 540+5 543+2 545-5 545-2 б) 545+40 585-40 в) 350+23 356+23 373-23 379-23
г) 350+123 673-123
356+123 679-123

Виконання дій провадиться усно. Учні при виконанні дій користуються тими ж прийомами, якими вони користувалися при вивченні дій складання та віднімання в межах! 100, т. е. розкладають другий компонент дії (друге склад-; моє або віднімається) на розрядні одиниці і послідовно їх] складають або віднімають з першого компонента.

Наприклад:

123=100+20+3 350+100=450 450+ 20=470 470+ 3=473

5. Особливі випадки складання та віднімання. До них відносяться 1 випадки, які викликають найбільші труднощі і в яких найчастіше допускаються помилки. Учнів найбільше ускладнюють дії з нулем (нуль знаходиться у середині чи наприкінці). Випадок із числами, що містять нуль, не потребує особливих прийомів. Але таких прикладів треба вирішувати більше, повторити перед рішенням таких прикладів рішення прикладів на додавання та віднімання, коли компонентом дії є нуль: 0+3, 5+0, 5-5:

а) 308+121 б) 402-201 в) 736-504

308+100=408 402-200=202 736-500=236

408+ 20=428 202- 1=201 236- 4=232
428+ 1=429

г) 0+436 700-0 725-725


х "стні прийоми обчислень вимагають від учнів постійного шза чисел за їх десятковим складом, розуміння місця ри в числі, розуміння того, що дії можна проводити над однойменними розрядами. Не всім учням допоміжної школи це стає зрозумілим одночасно. 11ред виконанням дій необхідно добиватися від учня попереднього аналізу десяткового складу чисел.

15 в іншому випадку учні припускаються помилок при обчисленнях. Вони складають десятки з сотнями, а результат записують "|Ц)0 у розряд сотень, або в розряд десятків, наприклад: 100+10=500, 30+400=70, 30+400=470, 30+400=340, ( ./0 +2 = 690, 670-3 = 640.

Ці помилки свідчать про нерозуміння позиційного значення цифр, про невміння самостійно контролювати результати дій. Вчителю необхідно домагатися, щоб учні перевіряли виконання дій, причому робили це формально, а сутнісно. Нерідко доводиться спостерігати, що учень нібито зробив перевірку, але виконав її формально. Він написав лише зворотну дію, а чи не вирішував, тому й не помітив допущеної помилки, наприклад: 490-280=110. Перевірка. 110 +280 = 490.

Нерідко можна зіткнутися з нерозумінням розумово відсталими школярами (навіть старших класів) сутності перевірки. Перевірка часто виконується учнями тільки тому, що цього вимагає вчитель, або таке завдання міститься в підручнику. Часто при виконанні перевірки учень отримує невідповідність між отриманим результатом і заданим прикладом, але це не є приводом для виправлення невірної відповіді, наприклад: 570-150=320. Перевірка. 320 +150 = 470.

В даному випадку перевірка постає як самостійна дія, ніяк не пов'язана з тим, яку учень перевіряє.

Вчитель постійно повинен пам'ятати про ці помилки школярів із порушенням інтелекту та вимагати відповіді на запитання: «Що показала перевірка? Чи правильно вирішено приклад? Як довести, що дія виконана правильно?

Усвідомленому виконанню усних обчислень, виробленню узагальнених способів виконання дій служить постійна увага-

ня до питань порівняння та зіставлення різних за складно випадків додавання, віднімання. Важливо навчити учнів вид| загальне і особливе у прикладах, що вони вирішують.

Наприклад, порівняти приклади та пояснити їх вирішення:

30+5, 300+40, 300+45, 300+140, 300+145, 300+105.

305-5, 340-40, 345-45, 340-300, 345-300, 345-200.

Корисно і складання учнями прикладів, аналогічних (подібних) даним, чи прикладів певного виду: «Склади! приклад, у якому треба скласти круглі сотні з одиницями»; «Складіть приклад на віднімання, у якому зменшуване - | тризначне число, а віднімається - круглі десятки» і т. д. 1

Для закріплення дій складання та віднімання у межі» 1000 прийомами усних обчислень корисно рішення прикладів з| невідомими компонентами.

ІІ. Складання та віднімання з переходом через) розряд.

Додавання і віднімання з переходом через розряд - це найбільш «| найважчий матеріал. Тому учні виконують дії стовпчика. Додавання і віднімання в стовпчик виконуються над кож-| дим розрядом окремо і зводяться до складання і віднімання не більше 20. Але в цьому випадку виникають у розумово відсталь школярів труднощі в записі чисел, тобто в умінні правильно підписати розряд під відповідним розрядом.

Часто через невміння організувати увагу, через недостатньо чіткого розуміння позиційного значення цифр у числі, а то й через недбалість при записі цифр учні зрушують число, яке потрібно додати або відняти, ліворуч чи праворуч і тому допуска-; ють помилки у обчисленнях. Особливо багато помилок учні припускаються при записі чисел у стовпчик, якщо дія проводиться над тризначним і двозначним чи однозначним числом. І тут десятки підписуються під сотнями, одиниці під сотнями чи десятками. Це призводить до помилок у обчисленнях.

Наприклад:

+ 6 + 38 ~18

Найбільші проблеми викликає дію віднімання. Помилки у обчисленнях мають різний характер. Причиною деяких із

Слабоуспішним учням дозволяється виконання всіх випадків у стіл-


Їхє слабке засвоєння табличного додавання та віднімання

I межах 20.

7 ~ 7

Багато помилок допускається внаслідок того, що учні
спадають додати десяток або сотню, що вийшов в умі, а
Також забувають, що «займали» сотню чи десяток. Наприклад:
. 178 345

_____ "218

Особливо важкі випадки, під час вирішення яких: 1) перехід через розряд відбувається у двох розрядах; 2) виходить нуль у одному з розрядів; 3) міститься нуль у зменшуваному; 4) у середині зменшуваного стоїть одиниця. Наприклад:

"-" з? до КПП

546 ~287 ~36Т

-^ту^- -тге- або

Нерідко при відніманні можна зустріти і таку помилку: замість того, щоб «зайняти» одиницю вищого розряду, роздробити її, учень починає віднімати з більшої цифри віднімається меншу цифру відповідного розряду зменшуваного. Наприклад: "

^___ 8 ~145

При цьому міркування проводиться так: «З 5 одиниць 8 одиниць відняти не можна, віднімаємо з 8 одиниць 5, 7 десятків та 3 сотні

зносимо, різницю 373».

Враховуючи труднощі вивчення даної теми, необхідно повторити з учнями додавання та віднімання з переходом через розряд у межах 20 і 100, звернути увагу на рішення прикладів, в яких компонентом є нуль, або нуль виходить

в одному з розрядів суми або __________ ,_______ :_____________

різниці (17+3, 25+15, 36-6, 36-27), або нуль міститься в одному з розрядів зменшуваного або віднімається (60-45, 75-40).


Тим учням, які довго не засвоюють запис! прикладів у стовпчик, можна дозволити записувати їх у розряді) сітку.

При вирішенні прикладів на додавання та віднімання з переходу через розряд дотримується наступна послідовність:

1) складання та віднімання з переходом через розряд в один розряд (одиниць або десятків):


Наприклад:
.1010
~375 ~375 ~805 ~805 ~1000
148
~229" Г39~ ~Т68~

На особливу увагу заслуговує рішення прикладів виду 800-236, 810-236, 810-206. Слід зіставити спочатку 1-ї та 2-ї, а потім 2-ї та 3-ї приклади, особливості їх вирішення, пояснити, у чому їхня відмінність, чому виходять різні відповіді.

2) складання та віднімання з переходом через розряд у двій
розрядах (одиниць та десятків): 375+486, 375-186, 286+58, 375-™
-86;

3) особливі випадки складання та віднімання, коли в сумі або в
різниці виходить один або два нулі, коли в зменшуваному
міститься один або два нулі, коли в зменшуваному містяться
нуль та одиниця:

4) віднімання тризначних, двозначних та однозначних чисел з 1000: 1000-375, 1000-75, 1000-5.

При поясненні рішення прикладів із переходом через розряд, враховуючи, що розумово відсталі школярі при додаванні забувають додавати те число, яке треба запам'ятати, можна написувати це число над відповідним розрядом.

Наприклад:

При відніманні ставиться точка над тим розрядом, з якого зайняли одиницю. Можна поставити і число 10, яке записується над розрядом, до одиниць якого десяток додається.


При виконанні дій на додавання та віднімання в межах 1000 вирішуються приклади з трьома компонентами без дужок та з круглими дужками: 375+36+124; 379 + (542-276); 910-375-264, 375+186-264, 1000-565+136. Вирішуються також приклади знаходження невідомих компонентів дій. Перевірка виконується двома діями.

Множення та розподіл у межах 1000

Множення і розподіл так само, як додавання та віднімання, можуть проводитися як усними, так і письмовими прийомами обчислень, записуватися в рядок і стовпчик.

I. Усне множення та розподіл у межах 1000.

1. Множення та розподіл круглих сотень.

Множення та розподіл круглих сотень ґрунтується на знанні учнями нумерації, а також табличного множення та поділу. Тому, перш ніж знайомити учнів з множенням та розподілом круглих сотень, необхідно повторити табличне множення та поділ, а також роздроблення сотень в одиниці та навпаки. Наприклад: «Скільки містить 1 сотню одиниць? Скільки одиниць у 5, 7, 10 сотнях? Скільки сотень становлять 300 одиниць? 500 одиниць? І т. д. Пояснення множення та поділу має супро-


вождаться операціями з наочними посібниками та дидактичес|| матеріалом.

Покажемо пояснення множення, та був поділу.

Наприклад, треба 200-2. Розмірковуємо так: 200 - це 2 сот|
Візьмемо 2 сотні паличок та ще 2 сотні паличок. Буде 4 сотень!
або 400. Запишемо: 2 сот.-2 = 4 сот. = 400, 200-2 = 400. ?,

При розподілі 200:2 міркуємо так: 200 – це 2 сотні. Віз! мем 2 сотні паличок. Якщо поділити їх на дві рівні частини, -т у кожній частині вийде по одній сотні, або по 100 єдиним Запишем: 2 сот.:2=1 сот. = 100, 200: 2 = 100. Корисно зіставимо, множення та поділ одиниць, десятків та сотень:


цитів). Ділимо 18 десятків на 3. Отримаємо 6 десятків, або 60. Щіш: 18 дес. :3=6 дес. = 60, 180: 3 = 60 ». Процес поділу; але показати і на паличках, і на брусках. Спочатку учні г. докладний запис, замінюючи одиниці десятками, потім запис _!ртується. Від учнів потрібно лише усне пояснення. [якінець, згортається і пояснення. Учні записують лише

Таке саме пояснення проводиться і при знайомстві з множенням та розподілом круглих десятків на однозначне число. Решети- подібних випадків зводиться до позатабличного множення і | Тому наведемо лише докладний запис рішення:



12 дес. -4 дес. = 48 дес. = 480 120-4 = 480


48 дес.: 4 = 12 дес. = 120 480: 4 = 120




Дії множення і розподілу треба зіставляти, перевіряючи кожну зворотну дію: 400x2=800, 800:2=400.

2. Множення та розподіл круглих десятків на однозначне число.

а) Розглядаються випадки множення та поділу круглих де
сятків, які зводяться до табличного множення та поділу:
60-3, 180:3. |

б) Розглядаються випадки, що зводяться до позатабличного|
множення та поділу без переходу через розряд: 120-3, 480:4.

Перед множенням та розподілом круглих десятків з учнями необхідно повторити табличне та позатабличне множення та розподіл (4-6, 24-2, 36:6, 36:3), а також визначення загальної кількості десятків у числі («Скільки всього десятків у числі 120 , 180, 360, 720?») і кількості одиниць у десятках («7 десятків. Скільки це одиниць?»; «Скільки одиниць з 2 десятках? 5 десятках? 10 десятках? 52 десятках?»).

При поясненні проводять такі міркування: «60-3=? 60 - це 6 десятків, 6 дес.-3 = 18 дес. 18 десятків - це 180, отже, 60-3 = 180». Можна показати учням на брусках арифметичної скриньки, пучках паличок, пов'язаних десятками, що результат буде той самий. Для цього вчитель бере по 6 брусків 3 рази. Отримує 18 брусків, або 18 десятків. Це число – 180.

При знайомстві з розподілом перебіг міркування аналогічний: «180:3=? Дізнаємося, скільки десятків міститься в числі 180 (18 200


123-3=?_________

123 = 100+20+3 100-3=300 20-3= 60 3-3= 9 300+60+9=369

123=100+20+3 100-3=300 20-3= 60 3-3= 9 300+60+9=369


486:2 = ?_

486=400+80+6 400:2=200 80:2= 40 6:2= 3 200+40+3=243

100-3=300 20-3= 60 3-3= 9 300+60+9=369

4. Множення 10 та 100, множення на 10 та 100.

У межах 1000 розглядається множення однозначного двозначного числа на 10 та 100 та відповідні випадки ділення:


8-100=800

10- 3 3- 10 80: 10
100- 8 8-100 800:100
25-100 П-25 250: 10

Множення числа 10 вчитель пояснює, спираючись на понятті множення як додавання рівних чисел.

10-3=10+10+10=30 10-3=30

10-5=10+10+10+10+10=50 10-5=50

Розглядається ще кілька прикладів. Порівнюються відповіді. Учні переконуються, що з множенні числа 10 будь-який множник йому праворуч приписується нуль.

Потім розв'язуються приклади на множення однозначного числа 10. Рішення прикладу 3x10=? також проводиться прийомом заміни множення додаванням однакових доданків:

3-10 = 3 +3 +3. . .+3=30 10 разів

1 Можна використовувати і переміщувальний закон множення: \

Розглянувши ряд таких прикладів, зіставивши твори і перший множник, учні приходять до висновку: щоб помножити число на 10, потрібно до першого множника приписати праворуч один нуль.

Це правило множення числа на 10 поширюється і множення двозначних чисел (25x10=250).

При множенні на 100 множник 100 сприймається як добуток двох чисел: 100=10* 10. Учні практично знайомляться з використанням сполучного закону множення, хоча цей закон де вони називають і формулюють. Вчитель пояснює: «Щоб число помножити на 100, його треба помножити спочатку на 10, .. потім добуток помножити ще раз на 10, тому що 100 = 10.10».


Потім запис дається в рядок: 6-100 = 6-10 10 = 600.

Вирішується також ще кілька прикладів. При вирішенні кожного прикладу вчитель просить порівнювати твір і рвий множник. Учні самостійно приходять до висновку: ніби помножити число на 100, до нього потрібно приписати праворуч а нуля.

Множення 100 на однозначне число виконується шляхом вико-

пьзування переміщувального закону множення:

5. Ціління на 10 і 100.

Розподіл на 10, як показує досвід, краще засвоюється учнями при порівнянні з процесом множення. Поділ на 10 розглядається як поділ за змістом:

2-10 = 20, звідси 20: 10 = 2.

20:10=2 супроводжується питанням: "Скільки разів у двох десятках міститься один десяток?"

Як і в множенні, вирішується кілька прикладів на поділ на 10, порівнюються приватне та поділене. Учні переконуються, [ що у приватному виходить подільне без одного нуля, і роблять висновок:

щоб поділити число на 10, у ньому треба відкинути нуль праворуч. Цей висновок поширюється і розподіл круглих сотень і десятків на 10 (400:10=40, 250:10=25).

Аналогічно учні знайомляться із розподілом на 100: 400:100=? 4-100 = 400 400: 100 = 4

Поділ на 100 можна пояснити і послідовним розподілом на 10 і ще раз на 10:

400:100=400:10:10=4

Розподіл на 10 і 100 учні вчаться робити як залишку, і із залишком: 40:10=4, 45:10=4 (зуп. 5).

Слід зазначити, що при розподілі числа на 10 (100) визначається, скільки всього десятків (сотень) міститься в ньому. Вчіть, слід пам'ятати у тому, що розумово відсталі школяр працею диференціюють подібні і протилежні понят|| Тому, коли учні познайомилися з правилами помноженого поділу числа на 10, 100, необхідно розглянути випадки, | яких ці правила використовуються одночасно, попросити тих, хто їх порівняти, знайти подібність і відмінність:

40: 10 400: 10 400:100

Необхідно також порівняти множення на 10 і 100 з умнонв
ням на 1 і 0, розподіл на 10, 100 з розподілом на 1. Це дозволь!
щоразу аналізувати вирази, перш ніж приступати!
виконання дії.

Закріпленню дії сприяє також кратне порівняння! чисел (у скільки разів одне число більше або менше за інше).; Наприклад, даються такі завдання: «У скільки разів 2 менше, ніж/20, 200?»; «У скільки разів 300 більше, ніж 3, 10, 100?» Приклад 300:3=100 можна прочитати так: «Число 300 більше, ніж 3, у 100 разів». Або: «Число 3 менше, ніж 300, у 100 разів». «Якими діями можна порівняти числа 400 та 10?» - Запитує вчитель. Учні відповідають: «Порівняти ці числа можна діями поділу та віднімання: 400:10, 400-10». Учні навчаються самостійно ставити питання: «На скільки число 400 більше за 10?»; «У скільки разів 400 більше 10?»

МАОУ «Омутинська спеціальна школа»

Відкритий урок математики у 5 класі:

«Складання та віднімання круглих сотень»

Вчитель математики вищої категорії: Усов Г.П.

2014/15 уч.

Ціль:

    продовжити роботу із закріплення десяткового складу чисел від 100 до 1000 та навичок складання та віднімання круглих сотень та десятків при вирішенні завдань та прикладів;

    корекція та розвитокпізнавальної діяльності, вмінняспостерігати, порівнювати, класифікувати, аналізувати та узагальнювати;

    ррозвивати психічні процеси: пам'ять, увага, мислення;

    створювати умови психологічної комфортності кожної дитини;

    розвивати рефлексію та адекватну самооцінку своєї діяльності у дітей;

    виховувати культуру поведінки на уроці, інтерес до предмета, комунікативні навички

ХІД УРОКУ

    Організаційний момент

«М'яка посадка» Назви десятки та одиниці числа: 42, 21, 35, 86, 918,64

Ми – уважні,

Ми – старанні,

У нас все вийде!

Хвилин читання.

Знайди зайве слово, дай назву групі:

Інд робота Макарів М

    Робота у зошитах.

Математичний диктант

Запишіть цифри під диктування: 800,155,400,321,500

Відкладені на рахунках: 512, 700, 200, 139

Розбийте на 2 групи, дайте назви (обґрунтуйте відповідь)

Списати числа: 70,23,45,80,60,10,38,15.

ІІ. Усний рахунок

1) Лічилки+ - (Завдання на увагу)

2) Завдання у віршах

Бабуся Надя у селі живе.
Тварин має, а рахунок не веде.
Я буду, хлопці, їх називати,
А ви постарайтеся швидше порахувати:
Корова, теля, дві сіренькі гуски,
Вівця, порося і кішка Катуся.
Скільки всього тварин у бабусі Наді? (7)

3) Вставте потрібний знак

30…20 =50

90…30=60

50…40=10

700…100=80

800…200=1000

Інд робота Макарів М

Робота з рахунками:

5+1= 6 - 4= 4+3= 8 - 3=

II I Актуалізація знань (постановка цілей уроку)-будемо складати і віднімати круглі сотні

200+300= 500+100= 200+300+100= 600+200+100=

А навіщо потрібно вміти складати і віднімати числа?

Де в житті ви зустрічали круглі трицифрові числа?(На грошових купюрах) 100, 500, 1000 рублів

Загадка

Треба хліба нам купити,
Або подарунок подарувати, -
Сумку ми з тобою беремо,
І на вулицю йдемо,
Там проходимо вздовж вітрин
І заходимо до…

Гра "Йдемо в магазин".

Завдання на картках

Шапка-200р.

Чоботи -600р.

Кросівки -500р.

Футболка -400 грн.

Спідниця -300р.

Штани -700р.

Рукавички -100р.

Інд робота Макарів М

Ручка-3р.

Олівець -1р.

Зошит -5р.

Вартість покупки 3+1+5=

IV Фізкультхвилинка

1) Учитель каже такі слова: «сотні», «десятки», «одиниці». Учні стоять і з допомогою рук показують: сотні – руки зімкнуті над головою як великого трикутника, десятки – з'єднані попарно великі і вказівні пальці рук, утворюючи маленький трикутник, одиниці – імітується робота рук клавіатурі комп'ютера по столу.

2) Релаксація із заплющеними очима (подання предметів у класній кімнаті)

V. Робота на тему

Відкрийте підручник на стор.54, Знайдіть завдання під номером, який відкладено на рахунках 112

Рішення завдання.

С.54 №112

Запитання :

Розбийте умову на смислові частини.
- Повторіть запитання.
– Чи можна одразу відповісти на запитання завдання?
- У задачі одна дія? Два? Три? Чому? Доведіть.
(Два дані, невідомі також 2.)
Змініть питання так, щоб завдання вирішувалося на 1 дію.

    100кн. +200кн. = 300кн.-на другий день

    100кн. +300кн. = 400кн. – за 2 дні

V I . Закріплення

Як називаються числа під час додавання?

500+ 100

500+200

500+300

Чим схожі приклади?

Вирішіть, порівняйте суми, зробіть висновок.

VI I . Самостійна робота

110

117 (Порядок дій) Храпін Ст, Інд. Завдання Макарів М (2 кл)

VI II . Підсумок уроку. Рефлексія

Вітер листя грає,
їх із дерев обриває.
Усюди листочки кружляють
це означає...(Листопад)

Помаранчевий - Мені все зрозуміло, я задоволений своєю роботою.

Жовтий – можу працювати краще

Зелений - Мені було важко

Урок 77
додавання «круглих» сотень

Цілі: вчити виконувати додавання «круглих» сотень; удосконалювати обчислювальні навички; формувати вміння розв'язувати текстові завдання; закріплювати вміння складати числове вираз до малюнка; розвивати логічне мислення та увагу.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Усний рахунок.

1. Здогадайтеся, за яким правилом складені схеми, вставте числа в «віконця».

2. Поставте знаки "+" або "-".

69 … 40 … 8 = 21 17 … 70 … 2 = 89

75 … 5 … 30 + 40 31 … 60 … 7 = 98

20 … 6 … 2 = 24 61 … 8 … 9 = 60

8 … 2 … 47 = 57 34 … 4 … 6 = 36

3. Завдання.

За три дні робітники відремонтували 24 тролейбуси: першого дня 8 тролейбусів, другого — 10. Скільки тролейбусів вони відремонтували третього дня?

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

– Прочитайте числові вирази.

400 + 500

200 + 400

- Знайдіть «зайве» вираз у кожному стовпці.

– Сьогодні на уроці навчатимемося виконувати складання «круглих» сотень.

IV. Робота на тему уроку.

1. Завдання 1.

– Прочитайте завдання.

– Що відомо?

- Що потрібно дізнатися?

– Розв'яжіть завдання.

Червоних – 3 сотів. цибуля.

Жовтих – 2 сот. цибуля.

Усього -?

3 сотів. + 2 сотів. = 5 сотів. (цибулин) - всього.

Відповідь: 5 сот. цибулин.

– Як виконати складання сотень?

2. Завдання 2.

Учні виконують складання сотень.

5 сотів. + 4 сотів. = 9 сотів. 4 сотів. + 3 сотів. = 7 сотів.

7 сотів. + 1 сот. = 8 сотів. 5 сотів. + 5 сотів. = 10 сотів.

3. Завдання 3.

– Запишіть кожну кількість сотень у вигляді «круглих» сотень.

1 сот. = 100 8 сотів. = 800

2 сотів. = 200 7 сотів. = 700

5 сотів. = 500 3 сотів. = 300

4 сотів. = 400 6 сотів. = 600

4. Завдання 4.

– Прочитайте завдання.

– Порівняйте її із завданням 1. Чим вони схожі? Чим відрізняються?

– Розв'яжіть завдання.

Червоних – 300 цибуля.

Жовтих – 200 цибуля.

Усього -? цибуля.

300 + 200 = 500 (цибулин) - всього.

Відповідь: 500 цибулин.

Фізкультхвилинка

5. Завдання 5.

– Виконайте додавання «круглих» сотень.

- Чому при складанні "круглих" сотень виходить число, що є "круглою" сотнею?

6. Завдання 7.

– Скільки великих червоних квадратів? (3.)

– Скільки великих синіх квадратів? (1.)

– На скільки клітинок поділено кожен великий квадрат? (На 100.)

- Скільки всього червоних клітин? (3 сот. = 300.)

- Скільки всього синіх клітин? (1 сот. = 100.)

- Скільки клітин всього?

– Складіть числову рівність за цим малюнком.

V. Підсумок уроку.

- Що нового дізналися на уроці?

– Як виконати складання «круглих» сотень?

Домашнє завдання:підручник, с. 12, №6.

Урок 78
віднімання «круглих» сотень

Цілі уроку: вчити виконувати віднімання «круглих» сотень; удосконалювати обчислювальні навички; формувати вміння розв'язувати текстові завдання; закріплювати вміння порівнювати значення числових виразів; розвивати логічне мислення.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Усний рахунок.

1. Здогадайтеся, які числа потрібно вставити в вікна.

2. Розгадайте правила та продовжіть ряди чисел:

а) 13, 15, 19, 25, 33, …, …, …;

б) 81, 84, 80, 83, 79, …, …, …;

в) 9, 12, 16, 21, 27, 34, …, …, ….

3. Завдання.

Вася намалював триповерховий будинок. На першому поверсі він намалював двері та 6 вікон, а на двох верхніх поверхах по 8 вікон. Скільки вікон у цьому будинку намалював Вася?

4. У кожному рядку замість точок вставте фігури, що бракують, зберігши порядок їх чергування.

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

– Розгляньте числові вирази.

8 дес. - 2 дес.

9 сотів. - 3 сот.

7 дес. - 5 дес.

800 – 600

– У кожному стовпчику знайдіть «зайве» числове вираження.

– Сьогодні на уроці навчимося виконувати віднімання «круглих» сотень.

IV. Робота на тему уроку.

1. Завдання 1.

– Прочитайте завдання.

– Розв'яжіть завдання.

3 сотів. - 1 сот. = 2 сотів. (бенкет.) – спекла 2-а пекарня.

Відповідь: 2 сот. пиріжків.

2. Завдання 2.

– Виконайте віднімання сотень.

7 сотів. - 2 сот. = 5 сотів. 9 сотів. - 3 сот. = 6 сотів.

5 сотів. - 4 сот. = 1 сот. 6 сотів. - 1 сот. = 5 сотів.

3. Завдання 3.

– Прочитайте завдання.

– Що відомо? Що потрібно дізнатися?

– Порівняйте завдання 1 та 3. Чим вони схожі?

– Розв'яжіть це завдання.

300 - 100 = 200 (пір.) - Випекла 2-а пекарня.

Відповідь: 200 пиріжків.

Фізкультхвилинка

4. Завдання 5.

– Складіть схему вираження.

( + ) – 

– Розв'яжіть ці числові вирази.

(300 + 200) – 200 = 500 – 200 = 300

(500 + 300) – 100 = 800 – 100 = 700

(400 + 500) – 300 = 900 – 300 = 600

(600 + 300) – 500 = 900 – 500 = 400

(200 + 400) – 400 = 600 – 400 = 200

(300 + 400) – 600 = 700 – 600 = 100

5. Завдання 6.

– Чим схожі дані числові вирази?

– Яку дію треба виконати першою?

– Складіть схему вираження.

 – ( + )

– Виконайте наведені дії.

500 – (200 + 200) = 500 – 400 = 100

700 – (400 + 300) = 700 – 700 = 0

800 – (200 + 400) = 800 – 600 = 200

900 – (500 + 300) = 900 – 800 = 100

6. Завдання 7.

– Порівняйте значення числових виразів. Результати порівняння запишіть у вигляді правильної рівності або нерівності.

600 – 200 600 – 300

700 – 200 = 700 – 100 – 100

(500 + 400) – 100 = 900 – 100

800 – (100 + 600)

– Які знання допомогли вам виконати це завдання?

V. Підсумок уроку.

- Що нового дізналися на уроці?

– Як виконати віднімання «круглих» сотень?

Домашнє завдання:підручник, с. 14, №4.