Взаємне розташування предметів. Конспект НОД: «Порівняння груп предметів, взаємне розташування предметів у просторі. Рух по колу

Програмний зміст:

1. Продовжувати вчити дітей встановлювати рівність груп предметів, закріплювати поняття більше, менше, стільки;

2. Закріплювати навички рахунку не більше п'яти;

3. Удосконалювати вміння розрізняти та правильно називати геометричні фігури;

4. Закріплювати уявлення про просторові відносини: «ліворуч-праворуч», «за-перед», «над-під», «між».

Матеріал:

Конверт із листом, логічні блоки Дьєнеша, гра «Збери за зразком», дві клумби (обручі), фігурки для ковроліну.

Хід заняття.

Діти сидять за столами, раптом чується стукіт у двері.

Хлопці, а ви знаєте, хто це до нас прийшов?

А вам не здається, що цей зайчик якийсь про незвичайний?

Подивіться, що він складається?

Та хлопці, він із геометричних фігур.

Хлопці, а зайчик плаче. Він у листі пише, що зла чаклунка зруйнувала його будинок і від нього залишилися одні фігурки.

А подивіться, яка у мене є чарівна коробочка, ви хочете дізнатися, що в ній? (Діти обмацують геометричні фігурки).

Яку фігуру ти дістаєш?

Трикутник.

Правильно, а чому він так називається?

(Діти дістають фігурки)

- Хлопці, своєму листі зайчик просить допомогти побудувати новий будинок, допоможемо йому?

На столі лежать геометричні фігури, з них нам треба звести будинки.

З яких геометричних фігур ви збудували будинки?

З квадратів, прямокутників та трикутників.

Подивіться, яке гарне місто у нас вийшло!

А давайте ми з вами наше місто прикрасимо клумбами!

(На стіл викладаються дві клумби-обручі: жовта та червона.)

В одну клумбу посадимо лише червоні квіти, а в іншу, лише жовті.

Діти, порахуйте скільки жовтих кольорів? - 5.

А скільки червоних кольорів? - 1.

А що можна сказати про жовті кольори? - Їх багато.

А червоний? - один!

Молодці хлопці! Тепер місто для зайчика стало ще кращим!

Хлопці, мабуть, зайчику нудно жити у такому великому місті?

Давайте зробимо йому друзів!

На столах, у конвертиках лежать геометричні фігурки, з них нам треба викласти таких самих зайчиків, як і наш гість. Будьте уважні!

Молодці хлопці, добрих друзів ви зробили для нашого зайчика! Тепер йому буде не самотньо!

Тепер у зайчат є таке велике місто, а ви знаєте, на чому можна пересуватися з будиночка в будиночок?

(На машині, трамваї, тролейбусі, автобусі...)

А ще можна пересуватися велосипедом!

А яку геометричну фігуру нагадують вам колеса велосипеда?

Коло, правильно. А ви теж хочете покататися на велосипеді? Тоді поїхали!

Фізкультхвилинка:катання на велосипеді, лежачи на килимку.

Хлопці ви всі такі молодці! Ви зробили друзів нашому гостю, збудували для них місто, прикрасили його клумбами!

А давайте зробимо їм ще один подарунок, адже друзям приємно дарувати подарунки. А подаруємо ми картину!

Згодні?

(Робота на ковроліні.)

Я посаджу дерево.

Олена, посади траву перед деревом.

Діана, повіше сонечко над деревом.

Саша, постав дівчинку праворуч від дерева.

Женя, постав будиночок ліворуч від дерева.

Оля посади між будиночком і дерево квітка.

Ось яка гарна картина в нас вийшло!

Вам подобається?

Мені здається, що зайчатам теж дуже подобається картина!

Заєць: Дякую велике! А чи можна мені ще прийти до вас у гості, мені у вас так сподобалося?

Заєць: Хлопці, хлопці, я зовсім забув, з яких геометричних фігур ви зводили нам місто?

(Відповіді дітей.)

Тепер ми й самі зможемо будувати собі будинки, ви ж нас навчили, дякую вам! Нам час прощатися. До побачення!

Математика. 1 клас. І семестр
розробки уроків

ОЗНАКИ І ВЛАСТИВОСТІ ПРЕДМЕТІВ. множини. ГЕОМЕТРИЧНІ ФІГУРИ. НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА 1-10 І ЧИСЛО 0

Мета: познайомити дітей із предметом математика; закріпити уявлення про розташування предметів на площині та у просторі з використанням слів ближче, далі, ліворуч, праворуч, внизу, вгорі, ліворуч, праворуч, між, під, над, на, попереду, позаду, поруч. Розвивати увагу; виховувати інтерес до вивчення математики.

ІІ. ВСТУПНА РОЗМІСКА

Сьогодні у вас є перший урок математики. Це цікава та важлива наука. Кажуть, що математика – це королева наук, гімнастика для розуму.

Вивчати математику допоможе вам підручник, який має назву «Математика».

III. Ознайомлення з новим матеріалом

Візьміть до рук підручник і розгляньте його. Ця книга – ваш перший підручник з математики. Звичайно, що ви подружитеся з нею.

Чим вона починається? Насамперед ви бачите обкладинку. Це обличчя (чи одяг) книжки, те, що зовні відрізняє її серед інших книжок.

Про що розповідає обкладинка підручника «Математика»?

Чи подобається вам малюнок на ній?

Хто мандруватиме разом з вами країною Математика?

Порахуйте, скільки всього тварин?

Переверніть обкладинку, - побачите аркуш паперу, що з'єднує її зі сторінками, - форзац. Форзацев – два.

Що зображено на першому форзаці?

Це математичне містечко. Чому його так назвали?

Що зображено на другому форзаці? Про що розповідають ці малюнки?

Розгляньте наступні сторінки - титульний лист та його оборот. Про що ви дізналися?

На третій сторінці підручника розміщено звернення до читача.

Чого вони вам бажають?

Що означає умовні позначення?

Хто намальований? Порахуйте скільки тварин?

Завдання 2

Що робить півник?

Кого він намагається побачити?

Скільки звірят?

Кого побачив півник у бінокль?

Кого не побачив?

Завдання 3

Що ви бачите?

Де це відбувається?

Хто виступає на арені цирку?

Опишіть картинку, використовуючи слова: в, на, під, над, внизу, попереду, ззаду, ліворуч, праворуч, між, за.

Завдання 4

Робота у зошиті. Лист паличок на зразок.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Які предмети на дошці виставлені зліва? Які – праворуч?

Порахуйте спочатку кошенят, а потім – цуценят.

Вчитель виставляє три ряди грибочків.

Скільки грибочків у кожному рядку?

Скільки грибочків у верхньому рядку?

Скільки у нижньому?

Скільки грибочків у третьому зверху ряду?

Запам'ятайте тварин на кораблику. «Ніч» – закрийте очі. (Вчитель прибирає малюнок 1.) «День» – відкрийте очі. Тварина зникла?

У дітей лежать три кола – зелений, жовтий, червоний та два квадрати – синій, помаранчевий.

Робота виконується під диктування вчителя.

Покладіть кружечки так, щоб угорі було червоне коло, а жовте - між червоним і зеленим. Праворуч від жовтого кола покладіть синій квадрат, ліворуч – помаранчевий квадрат.

Вийшла квіточка.

Подивіться, як розташовані кружальця.

Колір зверху? по центру? внизу?

Де можна побачити одночасно всі ці три кольори? (На світлофорі)

Що означає червоний колір? жовтий? зелений?

Підніміть праву руку, ліву. Торкніться парти лівим коліном, правим. Встаньте і поверніться праворуч, ліворуч.

Хто сидить від вас праворуч, ліворуч?

Вчитель ставить на стіл Буратіно. Біля його правої ноги кладе кубик, а біля лівої - м'яч.

Що розташоване праворуч від Буратіно? Що – вліво?

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Діти, пригадаймо, які завдання ми виконували на уроці?

Ми рахували? Ми грали? Малювали?

Вам сподобався урок? Тоді до нових зустрічей у країні Математика.


План-конспект уроку математики 1 клас

Тема. Взаємне розташування предметів у просторі (ліворуч, праворуч, на, над, поруч, під, усередині).

Ціль : вивчати визначати просторове розміщення предметів щодо даного предмета, щодо іншого предмета; вчити володіти поняттями зліва, справа, над, поруч, під, усередині; розвивати уяву, первинне вміння доказово розмірковувати, графічні навички, емоційно-вольове середовище; виховувати любов до математики, посидючість, наполегливість у виконанні завдань.

Устаткування : набірне полотно, лічильний дидактичний матеріал, роздатковий матеріал «Світлофор», геометричний матеріал.

Хід уроку

    Орг. момент.

    Мотивація до навчальної діяльності.

Я рада, що ви зібралися тут, друзі.

І гадаю, зустрілися ми не дарма.

Ми вчитимемося сьогодні вирішувати,

Дослідити, порівнювати та міркувати,

Секрет математики знову відкриватиме.

Сьогодні на уроці ми уважно слухатимемо вчителя та один одного, спостерігатимемо, намагатимемося запам'ятовувати і розуміти.

Девіз нашого уроку: «Знаєш – кажи, не знаєш – слухай».

    До онтроль, корекція та закріплення знань учнів.

I . Усне опитування.

    Гра «Порахуй предмети».

На набірному полотні виставлені предмети.

Порахуй кількість предметів.

Назвіть номер кожного предмета.

Якщо змінити два предмети місцями, чи зміниться загальна кількість предметів? (Ні.) А їхні порядкові номери? (Зміняться.)

* Робота із геометричним матеріалом.

Викладіть перед собою 2 трикутники, 2 квадрати, 2 круги.

Розташуйте фігури так, щоб кола знаходилися праворуч від

квадратів і ліворуч від трикутників.

Перерахуйте фігури візерунка.

Фізкультхвилинка

III . Вивчення нового матеріалу.

    Підготовка до вивчення нового матеріалу.

    Встановлення на увагу.

Скажіть, чи змогли б ви правильно викласти геометричні фігури у візерунку, якби не було вказано положення одних фігур стосовно інших?

Слова ліворуч, праворуч, на, над, під, поруч і т. д. допомагають описати положення предметів щодо один одного. З їх допомогою ви можете уявити, як розміщуються предмети у просторі, навіть якщо не бачите їх.

2. Повідомлення теми та мети уроку.

Сьогодні на уроці навчимося давати правильний опис розташування предметів у просторі за допомогою слів зліва, справа, попереду, ззаду, на, над, поруч, під, усередині.

    Пояснення нового матеріалу.

* Робота з роздавальним матеріалом «Світлофор».

Завдання 1 (с. 7)

Давайте увійдемо до країни Математики з пішохідного переходу.

Допоможе нам у цьому світлофор – регулювальник руху.

Які «вічка» є у світлофора? Про що вони говорять?

Який наказ дає кожен колір світлофора?

*Аналіз ситуації на малюнку. Визначення розташування предметів у просторі.

Завдання 2 (с.7).

*Що б ви порадили кошеняті?

*Складання опису за сюжетним малюнком.

Завдання1 (с.8).

З якої казки ці герої?

Розкажіть, як вони тягнуть ріпку, використовуючи слова попереду, ззаду, поруч.

Про кого можна скласти пропозицію, використовуючи слова на, над?

IY . Закріплення та узагальнення знань учнів

    Хвилина каліграфії.

Продовжіть візерунок, а потім розфарбуйте прапорці, повернені праворуч.

2. Гра «Ліва – права».

Я називатиму звірів та квіти. Коли називаю квітку, піднімайте праву руку, коли почуєте назви звірячої руки.

* Робота з геометричним матеріалом.

З

Розташування фігури так.

С – синій

К – червоний

З – зелений

Ж – жовтий

Де розташований червоний гурток? Зелений квадрат? Синій трикутник?

Я опишу розташування фігури, а ви повинні сказати, що це за фігура.

* Гра «Твій клас».

Хто сидить ліворуч від тебе? Поперед тебе?

Що знаходиться над твоєю головою?

Що лежить усередині твого портфеля?

Як звати однокласника, який сидить поряд із тобою?

Y. Підсумок уроку.

Про що говорили під час уроку?

Який сигнал світлофора можна переходити дорогу?

Які слова вказують положення предметів у просторі?

(Ліворуч, праворуч, поруч, попереду і т. д.)

Наочна геометрія.

просторі».

Цілі заняття:

Особистісні результати:

Метапредметні результати

Предметні результати:

:

Перегляд вмісту документа
«Конспект уроку на тему: "Напрямок руху. Взаємне розташування предметів у просторі".»

Наочна геометрія.

Тема: "Напрям руху. Взаємне розташування предметів у

просторі».

Цілі заняття:

Формувати вміння орієнтуватися біля, визначати місце розташування одного об'єкта стосовно іншого.

Вчити зображати різні геометричні фігури.

Навчати позначати відрізки літерами, вимірювати їх і правильно записувати довжину відрізка.

Розвивати творчі здібності дітей та логічне мислення.

Особистісні результати:

Виявляти творчі здібності;

Виявляти пізнавальний інтерес до способів вирішення нового навчального завдання;

Виявляти готовність до співпраці з іншими людьми, дружелюбність;

Метапредметні результати

Предметні результати :

Розпізнавати, називати, зображати геометричні постаті (лінії, точки);

Співвідносити реальні об'єкти з моделями геометричних фігур.

Регулятивні універсальні навчальні дії :

Приймати навчальне завдання та активно включатися в діяльність, спрямовану на її вирішення у співпраці з учителем та однокласниками;

Розрізняти спосіб та результат дії;

Контролювати процес та результати діяльності.

Пізнавальні універсальні навчальні дії:

використовувати знаково-символічні засоби;

Здійснювати аналіз об'єктів з виділенням суттєвих та несуттєвих ознак;

Здійснювати синтез як складання цілого з елементів.

Комунікативні універсальні навчальні дії :

Висловлювати у промові свої думки та дії;

Будувати зрозумілі для партнера висловлювання;

Задавати питання.

Хід заняття

I. Організація класу.

ІІ. Самовизначення до діяльності. Постановка навчальної задачі.

У старій казці говориться: «Направо підеш, коня втратиш; ліворуч підеш, сам згинеш, а прямо підеш, щастя своє знайдеш».

Що треба знати мандрівникові, щоби не загинути? (Напрями руху).

Припустіть тему нашого заняття. (Повторюватимемо напрямки руху).

А також ми дізнаємося, як показати напрямок руху на площині; поговоримо про взаємне розташування предметів і згадаємо, як позначаються відрізки, як їх виміряти і записатидовжину.

ІІІ. Актуалізація знань:

1. Бесіда ( із використанням інтерактивної дошки).

А навіщо сучасним людям треба знати напрямки руху? (Подорожі, будівництво, освоєння космосу, робота транспорту та ін.)

Де практично зустрічається необхідність показати напрямок руху? (Схеми, карти, креслення та ін.)

2. Гра «Покажи напрямок41». (З'ясувати практично наявні в дітей віком уявлення про перебування об'єкта зліва, справа, вгорі, внизу, за, під, перед, між, всередині, зовні.)

До дошки викликаються 4 учні.

Я називаю команди, а ви їх виконуєте.

Підніміть праву руку. Якщо прозвучить команда «Направо!», то в який бік ви повернетеся? (У бік правої руки).

Аналогічно з лівою рукою.

Увага! Ліворуч! Праворуч!

Крок вперед! Два кроки тому!

Покажіть верх. Низ.

Хто в тебе праворуч? Назвати ім'я учня.

А в тебе хто зліва?

Хто стоїть між вами?

Встань між …

Встаньте за…

Встаньте перед…

Візьміться за руки.

Запросити ще одного учня.

Устань усередині кола. Устань зовні.

2 Аналогічна гра для всієї групи учнів.

Підніміть праву руку, ліву.

Поверніть праворуч, ліворуч, назад.

З якого боку вікна у нашому класі? Двері?

Зробіть крок назад, два кроки вперед.

IV. Отримання нових знань та способів діяльності.

1. Постановка проблемного завдання.

На екрані(Аналогічні листи є у кожної дитини на парті).

Перед вами аркуш паперу. Як визначити напрями у цьому випадку?

2. Практичне вирішення проблемної задачі за допомогою інтерактивної дошки.

Вчитель задає напрями, а діти підходять та підписують умовними знаками напряму. (П - право, Л - ліво, В - верх, Н - низ, ПВ - правий верхній кут і т.д.)

Де на практиці використовуються ці знання?

(У позначенні сторін горизонту, у створенні різних карт, планів).

ВИКЛЮЧИТИ М/М СИСТЕМУ.

V. Фізкульхвилинка.

VI. Закріплення здобутих знань.

1. Практична робота у зошити.

1) Завдання №1(Стор.35)

Розглянь рис.

Домалюй будиночок.
- Намалюй праворуч від будиночка ялинку, а зліва - берізку.

2. Робота у парах.

Зараз ви працюватимете у парі. Яких правил потрібно дотримуватися, щоб у вас все вийшло.

- Працюй…

Діти (хором):

- Слухай партнера…

Уважно!

- Говори…

По черзі!

- Відносись до партнера ...

З повагою!

Вирішення задач.

Завдання №2(Стор.35).

Розгляньте малюнок.


З трьох кубиків червоного, жовтого, зеленого кольорів хлопчик виклав фігуру. Розфарбуй кубики так, щоб червоний був вище зеленого, а жовтий кубик був праворуч від зеленого кубика.

Взаємоперевірка. Самоперевірка із зразка.


Завдання №3

Вирішується аналогічно.


3. Самостійна робота.

Розв'язання задач №4 та №5 із самоперевіркою.

VII. Повторення пройденого.

1. Розмова.

Що таке відрізок? (Частина прямої лінії, обмежена з обох сторін крапками).

У чому вимірюється довжина відрізка? (У див).

Як позначаються кінці відрізка? (латинськими літерами).

Яким інструментом вимірюється довжина відрізка? (Лінійкою).

2. Робота у зошити.

1) Розв'язання задачі №6.Колективно біля дошки учень.

2) Розв'язання задачі №7.Самостійно із самоперевіркою. (На прихованій дошці вирішує

VIII. Рефлексивно-оцінний етап.

1. Гра за допомогою сигнальних карток «Правильно – неправильно».

На занятті ми повторили напрями руху.

Праворуч від вас – вікна.

Вгорі – стеля. Попереду – шафи.

Щоб вийти із класу, треба піти ліворуч.

На уроці ми вимірювали довжину прямої лінії.

Довжина вимірюється із сантиметрів.

Мені сподобався урок.

2. Самооцінка.

Який настрій ви мали протягом уроку? Покажіть за допомогою світлофора.

План-конспект уроку математики 1 клас

Тема. Взаємне розташування предметів у просторі (ліворуч, праворуч, на, над, поруч, під, усередині).

Мета: вчити визначати просторове розміщення предметів щодо предмета, щодо іншого предмета; вчити володіти поняттями зліва, справа, над, поруч, під, усередині; розвивати уяву, первинне вміння доказово розмірковувати, графічні навички, емоційно-вольове середовище; виховувати любов до математики, посидючість, наполегливість у виконанні завдань.

Обладнання: набірне полотно, лічильний дидактичний матеріал, роздатковий матеріал «Світлофор», геометричний матеріал.

Хід уроку

Орг. момент. Мотивація до навчальної діяльності. Я рада, що ви зібралися тут, друзі.

І гадаю, зустрілися ми не дарма.

Ми вчитимемося сьогодні вирішувати,

Дослідити, порівнювати та міркувати,

Секрет математики знову відкриватиме.

– Сьогодні на уроці ми уважно слухатимемо вчителі та один одного, спостерігатимемо, намагатимемося запам'ятовувати і розуміти.

Девіз нашого уроку: «Знаєш – кажи, не знаєш – слухай».

Контроль, корекція та закріплення знань учнів. I. Усний опитування. Гра «Порахуй предмети». -На набірному полотні виставлені предмети.

Порахуй кількість предметів.

Назвіть номер кожного предмета.

Якщо змінити два предмети місцями, чи зміниться загальна кількість предметів? (Ні.) А їхні порядкові номери? (Зміняться.)

Викладіть перед собою 2 трикутники, 2 квадрати, 2 круги.

Розташуйте фігури так, щоб кола знаходилися праворуч від

квадратів і ліворуч від трикутників.

Перерахуйте фігури візерунка.

Фізкультхвилинка

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

- Скажіть, змогли б ви правильно викласти геометричні фігури у візерунку, якби не було вказано положення одних фігур по відношенню іншим?

Слова ліворуч, праворуч, на, над, під, поруч і т. д. допомагають описати положення предметів щодо один одного. З їх допомогою ви можете уявити, як розміщуються предмети у просторі, навіть якщо не бачите їх.

2. Повідомлення теми та мети уроку.

Сьогодні на уроці навчимося давати правильний опис розташування предметів у просторі за допомогою слів зліва, справа, попереду, ззаду, на, над, поруч, під, усередині.

Пояснення нового матеріалу.* Робота з роздатковим матеріалом «Світлофор».

Завдання 1 (с. 7)

Давайте увійдемо до країни Математики з пішохідного переходу.

Допоможе нам у цьому світлофор – регулювальник руху.

Які «вічка» є у світлофора? Про що вони говорять?

Який наказ дає кожен колір світлофора?

*Аналіз ситуації на малюнку. Визначення розташування предметів у просторі.

Завдання 2 (с.7).

*Що б ви порадили кошеняті?

*Складання опису за сюжетним малюнком.

Завдання1 (с.8).

З якої казки ці герої?

Розкажіть, як вони тягнуть ріпку, використовуючи слова попереду, ззаду, поруч.

Про кого можна скласти пропозицію, використовуючи слова на, над?

IY. Закріплення та узагальнення знань учнів

Хвилина каліграфії.- Продовжіть візерунок, а потім розфарбуйте прапорці, які повернуті праворуч.

2. Гра «Ліва – права».

Я називатиму звірів та квіти. Коли називаю квітку, піднімайте праву руку, коли почуєте назви звірячої руки.

* Робота з геометричним матеріалом.

Розташування фігури так.

С – синій

К – червоний

З – зелений

Ж – жовтий

Де розташований червоний гурток? Зелений квадрат? Синій трикутник?

Я опишу розташування фігури, а ви повинні сказати, що це за фігура.

* Гра «Твій клас».

Хто сидить ліворуч від тебе? Поперед тебе?

Що знаходиться над твоєю головою?

Що лежить усередині твого портфеля?

Як звати однокласника, який сидить поряд із тобою?

Y. Підсумок уроку.

Про що говорили під час уроку?

Який сигнал світлофора можна переходити дорогу?

Які слова вказують положення предметів у просторі?

(Ліворуч, праворуч, поруч, попереду і т. д.)