Сансар огторгуй дахь объектуудын харьцангуй зохион байгуулалт. Математикийн "объектуудын зохион байгуулалт" хичээлийг боловсруулах. VII. Гэрийн даалгавар

Хөгжилтэй математик - 1-р анги

Объектуудын харилцан зохицуулалт. Илүү их, бага эсвэл ижил тооны зүйл

Зохиогч: Кристина Сергеевна Громкова, MBOU "27-р дунд сургууль"-ийн бага ангийн багш.
Би танд энэ сэдвээр математикийн даалгавруудыг санал болгож байна“Объектуудын харьцангуй зохион байгуулалт. Нэгдүгээр ангид математикийн хичээл болон хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаанд ашигладаг "Залуу математикч", "Логик" зэрэг олон, бага эсвэл ижил тооны хичээлүүд.
Даалгавруудын зорилго- сэдвийг судалсны дараа нэмэлт материал болгон ашиглах, түүнчлэн хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаа, зугаа цэнгэлийн материал болгон ашиглах.
Эдгээр дасгалуудыг хийж болноганцаарчилсан, хосоор эсвэл бүлгээр ажиллах.
Дасгалыг ашиглаж болно бага ангийн багш, сурган хүмүүжүүлэгч, бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдтэй, түүнчлэн эцэг эхчүүдэд, гэртээ суралцахад зориулагдсан.
Зугаа цэнгэлийг сурталчилж байнасэтгэцийн үйл ажиллагааг эрчимжүүлэх.
Даалгаврууд хувь нэмэр оруулдаглогик сэтгэлгээ, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх.
Даалгаврууд нь зориулагдсанбага сургуулийн насны хүүхдүүдэд (6-8 нас). Оюутнууд үүнийг баяртайгаар хийдэг.
Бүх даалгавруудыг илгээсэнИнгэснээр оюутнууд объектын орон зайн чиг баримжааны талаархи ойлголттой болж, объектуудыг харьцуулах чадвартай болно.
Даалгавар №1
Улаан, ногоон шоо ав. Тэдгээрийг нөгөөгийнхөө дээр байрлуул. Аль шоо өндөр вэ: улаан эсвэл ногоон уу? Аль нь доогуур вэ: ногоон эсвэл улаан уу?
Даалгавар №2
Цэнхэр, ногоон, улаан шоо ав. Тэдгээрийг нөгөөгийнхөө дээр байрлуулснаар:
1) улаан нь цэнхэрээс өндөр, ногоон нь улаанаас өндөр байв; бусад хоёрын хоорондох шоо өнгийг нэрлэх;
2) улаан нь ногооноос доогуур, ногоон нь цэнхэрээс доогуур байсан; кубуудын өнгийг эхлээд дээрээс доош, дараа нь доороос дээш нэрлэнэ;
3) цэнхэр нь улаанаас доогуур, ногооноос өндөр;
4) цэнхэр нь улаан, ногоон хооронд байсан.

Би яаж үүнийг хийх вэ?
Даалгавар №3
Бөмбөг, шоо ав. Бөмбөгийг шоо дээр тавь; кубын ард; шоогийн өмнө; шоо дор.
Даалгавар No4
Цэцэгтэй ваар зур. Үүний баруун талд чихэр зурж, ваарны зүүн талд алим зур.
Даалгавар №5
Катя зураг зурахаар шийдэв. Борооны дараа гүүрэн дээрх тэнгэрт солонго гарч ирэв. Гүүрэн дээр нэг охин зогсож байна. Гүүрний ард завь хөвж, гүүрний доор загас гол руу үсэрч байна. Гүүрний зүүн талд эрэг дээр хус ургаж, хус модны дээгүүр үүл хөвж байна. Гүүрний баруун талд ургасан бут бий. Солонгийн баруун талд нар байдаг. Энэ бүгдийг зураг дээр зур.
Даалгавар №6
Дараалсан тоглоомууд байдаг: баавгай, ээрэх топ, хүүхэлдэй, машин. Эхлээд зүүнээс баруун тийш, дараа нь баруунаас зүүн тийш бүх тоглоомыг дарааллаар нь нэрлээрэй. Катя хүүхэлдэй, баавгай, эргэдэг дугуй, машинаа сольсон. Одоо тоглоомууд ямар дарааллаар байна вэ?
Даалгавар №7
Дэвтэрийнхээ зүүн дээд буланд нарыг зурж, зүүн доод буланд байшин, баруун дээд буланд туг, баруун доод буланд гацуур мод зур.
Даалгавар №8
Вова үгсийн үсгүүдийг өөрчилсөн бөгөөд ийм зүйл тохиолдов.
-овлк
-зако
-шака
-ачо
- тахиа
-гтир
- булан
-агуу их
Ямар үгс байсан бэ?
Хариулт: чоно, ямаа, будаа, муур, гар, бар, цонх, уур.
Даалгавар №9
Цаасан дээр хэд хэдэн улаан цэг тэмдэглэ. Ижил тооны цэгийг ногоон харандаагаар тэмдэглэ.
Даалгавар №10
Нэг алгаа нөгөө дээрээ тавиад хоёр гарт ижил тооны хуруу байгаа гэдгийг батал.
Даалгавар №11
Дөрвөн лийр зур. Шар эсвэл ногоон өнгийн харандаагаар будаж, ногооноос илүү шар лийр байх болно.
Даалгавар №12
Муур, үнэг, ном, нохой гэсэн үгстэй ижил тооны үсэгтэй үгсийг олоорой.
Даалгавар №13
Хоёр мөрөнд ижил тооны үсэг байна уу?
1.М К С У Б А В
2.Л Т М Ф Б Р К
Ижил үсгүүдийг зур. Эдгээр мөрөнд ижил тооны үсэг үлдсэн үү?

Харааны геометр.

Сэдэв: "Хөдөлгөөний чиглэл. Доторх объектуудын харьцангуй байрлал

Орон зай."

Хичээлийн зорилго:

Газар нутгийг чиглүүлэх, нэг объектын байршлыг нөгөөтэй нь уялдуулан тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх.

Төрөл бүрийн геометрийн дүрс зурж сур.

Сегментүүдийг үсгээр тэмдэглэж, хэмжиж, сегментийн уртыг зөв бичиж сур.

Хүүхдийн бүтээлч сэтгэлгээ, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Хувийн үр дүн:

Бүтээлч байдлыг харуулах;

Шинэ сургалтын даалгаврыг шийдвэрлэх арга замуудын танин мэдэхүйн сонирхлыг харуулах;

Бусад хүмүүстэй хамтран ажиллах, найрсаг байх хүсэл эрмэлзэлээ харуулах;

Мета сэдвийн үр дүн

Сэдвийн үр дүн:

Геометрийн дүрсийг (шугам, цэг) таних, нэрлэх, дүрслэх;

Бодит объектуудыг геометрийн хэлбэрийн загвартай харьцуулах.

Бүх нийтийн сургалтын үйл ажиллагааг зохицуулах:

Сурах даалгаврыг хүлээн авч, багш, ангийнхантайгаа хамтран шийдвэрлэхэд чиглэсэн үйл ажиллагаанд идэвхтэй оролцох;

Үйлдлийн арга, үр дүнг ялгах;

Үйл ажиллагааны явц, үр дүнг хянах.

Танин мэдэхүйн бүх нийтийн боловсролын үйл ажиллагаа:

Хувцасны болон бэлгэдлийн хэрэгслийг ашиглах;

Үндсэн болон чухал бус шинж чанаруудыг тодруулсан объектуудад дүн шинжилгээ хийх;

Хэсэг хэсгүүдээс бүхэл бүтэн нийлэгжүүлэлт хийх.

Харилцааны бүх нийтийн сургалтын үйл ажиллагаа:

Өөрийн бодол санаа, үйлдлээ үг хэллэгээр илэрхийлэх;

Хамтрагчдаа ойлгомжтой үг хэллэгийг бий болгох;

Асуулт асуухын тулд.

Хичээлийн явц

I. Ангийн зохион байгуулалт.

II. Үйл ажиллагааны хувьд өөрийгөө тодорхойлох. Сурах даалгавар тавих.

Эртний нэгэн үлгэрт: “Баруун тийшээ явбал морио алдна; Зүүн тийшээ явбал өөрөө мөхөж, шулуун явбал аз жаргалаа олно” гэж хэлсэн байдаг.

Аялагч үхэхгүйн тулд юу мэдэх ёстой вэ? (Жолооны чиглэл).

Бидний хичээлийн сэдвийг тааварлаарай. (Бид хөдөлгөөний чиглэлийг давтах болно).

Бид мөн онгоцонд хөдөлгөөний чиглэлийг хэрхэн харуулахыг сурах болно; талаар ярилцъяОбъектуудын харилцан зохицуулалт, сегментүүдийг хэрхэн тодорхойлох, тэдгээрийг хэрхэн хэмжих, уртыг бичихийг санаарай.

III. Мэдлэгийг шинэчлэх:

1. Яриа ( интерактив самбар ашиглан).

Орчин үеийн хүмүүс яагаад хөдөлгөөний чиглэлийг мэддэг байх ёстой вэ? (Аялал, барилга, сансар судлал, тээвэр гэх мэт)

Практикт хаана хөдөлгөөний чиглэлийг харуулах шаардлагатай болдог вэ? (Схем, газрын зураг, зураг гэх мэт)

2. "Чиглэлийг харуулах" тоглоом. (Зүүн, баруун, дээр, доор, ард, доор, урд, хооронд, дотор, гадна талд байгаа объектын байршлын талаархи хүүхдүүдийн практик санааг олж мэдээрэй.)

4 сурагчийг самбарт дууддаг.

Би тушаалуудыг нэрлэвэл та тэдгээрийг биелүүл.

Баруун гараа өргө. Хэрэв “Зөв!” гэсэн тушаал сонсогдвол аль тал руугаа эргэх вэ? (Баруун гар руу).

Зүүн гарт ч мөн адил.

Анхаар! Зүүн! Зөв!

Урагш алх! Хоёр алхам ухрах!

Надад дээд талыг харуул. Доод талд.

Таны баруун талд хэн байна?Оюутны нэрийг хэлнэ үү.

Таны зүүн талд хэн байна?

Та нарын дунд хэн зогсож байна вэ?

Хоорондоо зогсох...

Төлөө зогсох...

Урд зогсож...

Гар гараасаа барилцаад.

Өөр оюутан урь.

Тойрог дотор зогс. Гадаа зогс.

2 Бүх бүлгийн оюутнуудад зориулсан ижил төстэй тоглоом.

Баруун, зүүн гараа өргө.

Баруун, зүүн, буцах.

Манай ангийн цонх аль талдаа байдаг вэ? Хаалга уу?

Нэг алхам ухрах, хоёр алхам урагшлах.

IV. Шинэ мэдлэг, аливаа зүйлийг хийх арга замыг олж авах.

1. Асуудлын талаархи мэдэгдэл.

Дэлгэц дээр (Хүүхэд бүрийн ширээн дээр ижил төстэй даавуу байдаг).

Таны өмнө нэг хуудас цаас байна. Энэ тохиолдолд чиглэлийг хэрхэн тодорхойлох вэ?

2. Интерактив самбар ашиглан асуудлыг шийдвэрлэх практик шийдэл.

Багш зааварчилгаа өгч, хүүхдүүд гарч ирээд ердийн тэмдгээр гарын үсэг зурна. (P - баруун, L - зүүн, V - дээд, N - доод, PV - баруун дээд булан гэх мэт)

Энэ мэдлэгийг практикт хаана ашигладаг вэ?

(Тэнгэрийн хаяаны талыг тодорхойлох, янз бүрийн газрын зураг, төлөвлөгөө гаргах).

M/M СИСТЕМИЙГ УНТРААРАЙ.

V. Биеийн тамирын боловсрол.

VI. Олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх.

1. Тэмдэглэлийн дэвтэр дээрх практик ажил.

1) Даалгавар №1 (х. 35)

№1-ийг харна уу

Гэрээ дуусга.
- Байшингийн баруун талд зул сарын гацуур мод, зүүн талд нь хус зур.

2. Хосоор ажиллах.

Одоо та хоёр хосоороо ажиллах болно. Бүх зүйл үр дүнд хүрэхийн тулд ямар дүрмийг баримтлах хэрэгтэй вэ?

Багш:

Ажил…

Хүүхдүүд (найрал дуугаар):

Хамтдаа!

Хамтрагчаа сонс...

Анхаар!

Ярих...

Ээлжлэх!

Хамтрагчдаа хандаарай...

Хүндэтгэсэн!

Асуудал шийдэх.

Даалгавар No2 (х. 35).

Зургийг хар.

Хүү улаан, шар, ногоон гурван шоогаар дүрс хийв. Улаан шоо нь ногоон шоо дөрвөлжин, шар шоо нь ногоон шооны баруун талд байхаар шоонуудыг өнгөөр ​​буд.

Үе тэнгийн үнэлгээ. Дээжээс өөрийгөө шалгах.

Даалгавар №3

Шийдэл нь ижил төстэй юм.

3. Бие даасан ажил.

4 ба 5 дугаар даалгаврыг бие даан шалгах замаар шийдвэрлэх.

VII. Хамтарсан зүйлийг давтах.

1. Яриа.

Сегмент гэж юу вэ? (Хоёр талдаа цэгээр хязгаарлагдсан шулуун шугамын хэсэг).

Сегментийн уртыг хэрхэн хэмжих вэ? (см-ээр).

Сегментийн төгсгөлүүд хэрхэн тэмдэглэгдсэн бэ? (Латин үсгээр).

Сегментийн уртыг хэмжихэд ямар хэрэгсэл ашигладаг вэ? (Захирагчтай).

2. Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах.

1) 6-р асуудлын шийдэл.Хамтдаа самбар дээр нэг оюутан байна.

2) 7-р асуудлын шийдэл.Өөрийгөө шалгах замаар өөрөө хий. (Нуугдсан самбар дээр шийддэг

оюутан).

VIII. Тусгал-үнэлгээний үе шат.

1. "Зөв - буруу" дохионы карт ашиглан тоглоом.

Хичээлийн үеэр бид хөдөлгөөний чиглэлийг давтав.

Таны баруун талд цонхнууд байна.

Дээр нь тааз байна. Урд талд нь кабинетууд байдаг.

Ангиас гарахын тулд зүүн тийш явах хэрэгтэй.

Хичээл дээр бид шулуун шугамын уртыг хэмжсэн.

Уртыг сантиметрээр хэмждэг.

Хичээл надад таалагдсан.

2. Өөрийгөө үнэлэх.

Хичээлийн үеэр таны сэтгэл санаа ямар байсан бэ? Гэрлэн дохиогоор харуулах.

Урьдчилан үзэх:

Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд Google бүртгэл үүсгээд түүн рүү нэвтэрнэ үү: https://accounts.google.com


Слайдын тайлбар:

Харааны геометр. 1-р ангийн багш: Смирнова Е.Н. Хөдөлгөөний чиглэл. Орон зай дахь объектуудын харьцангуй зохион байгуулалт.

Хэрэв та баруун тийшээ явбал морио алдах болно; Зүүн тийш явбал өөрөө мөхөж, шулуун явбал аз жаргалаа олох болно.

R - баруун, L - зүүн, V - дээд, N - доод, PV, PN, LV, LN


1-р ангийн математикийн хичээлийн төлөвлөгөө

Сэдэв. Орон зай дахь объектуудын харьцангуй байрлал (зүүн, баруун, дээр, дээр, хажууд, доор, дотор).

Зорилго: өгөгдсөн объекттой харьцуулахад объектын орон зайн байршлыг өөр объекттой харьцуулан тодорхойлж сурах; зүүн, баруун, дээгүүр, хажууд, доор, дотор гэсэн ойлголтуудыг эзэмшиж сурах; төсөөлөл, бодитойгоор сэтгэн бодох чадвар, график ур чадвар, сэтгэл хөдлөлийн-сайн дурын орчинг хөгжүүлэх; Математикт дурлах, тууштай байх, даалгавраа биелүүлэхэд тууштай байх.

Тоног төхөөрөмж: бичгийн цаас, тоолох дидактик материал, "Гэрлэн дохио" тараах материал, геометрийн тараах материал.

Хичээлийн үеэр

Org. мөч. Сурган хүмүүжүүлэх үйл ажиллагааны урам зориг Найз нөхөд та бүхнийг энд цугларсанд баяртай байна.

Тэгээд дэмий уулзаагүй гэж бодож байна.

Бид өнөөдөр шийдэж сурах болно

Судалгаа, харьцуулалт, үндэслэл,

Математикийн нууцыг дахин нээх.

- Өнөөдөр хичээл дээр бид багш болон бие биенээ анхааралтай сонсож, ажиглаж, санаж, ойлгохыг хичээх болно.

Манай хичээлийн уриа: "Мэдвэл ярь, мэдэхгүй бол сонс."

Оюутны мэдлэгийг хянах, засах, нэгтгэх. I. Амаар асуух “Объектуудыг тоолох” тоглоом. -Объектуудыг бичгийн цаасан дээр харуулдаг.

Зүйлүүдийн тоог тоол.

Зүйл бүрийн серийн дугаарыг өгнө үү.

Хэрэв та хоёр зүйлийг солих юм бол нийт зүйлийн тоо өөрчлөгдөх үү? (Үгүй.) Мөн тэдний серийн дугаар? (Тэд өөрчлөгдөх болно.)

Урд 2 гурвалжин, 2 дөрвөлжин, 2 тойрог байрлуул.

Дугуйнууд баруун талд байхаар дүрсүүдийг байрлуул

дөрвөлжин ба гурвалжны зүүн талд.

Загварын хэлбэрийг тоол.

Биеийн тамирын минут

III. Шинэ материал сурах.

Шинэ материал судлахад бэлдэж байна Анхаарлаа хандуулж байна - Надад хэлээч, хэрэв зарим дүрсийн байрлалыг бусадтай нь харьцах байрлалыг заагаагүй бол та геометрийн дүрсийг хээгээр зөв байрлуулж чадах байсан уу?

Зүүн, баруун, дээр, дээр, доор, хажууд гэх мэт үгс нь бие биентэйгээ харьцуулахад объектуудын байрлалыг тодорхойлоход тусалдаг. Тэдгээрийн тусламжтайгаар та объектуудыг хараагүй байсан ч сансар огторгуйд хэрхэн байрлаж байгааг төсөөлж чадна.

2. Хичээлийн сэдэв, зорилгын мэдэгдэл.

Өнөөдөр хичээлээр бид зүүн, баруун, урд, ард, дээр, дээр, хажууд, доор, дотор гэсэн үгсийг ашиглан орон зай дахь объектуудын байршлыг зөв тодорхойлж сурах болно.

Шинэ материалын тайлбар.* “Гэрлэн дохио” тараах материалтай ажиллах.

Даалгавар 1 (х. 7)

Явган хүний ​​гарц математикийн нутагт орцгооё.

Энэ талаар гэрлэн дохио бидэнд тусална.

Гэрлэн дохио ямар нүдтэй вэ? Тэд юу яриад байгаа юм?

Гэрлэн дохионы өнгө бүр ямар дарааллыг өгдөг вэ?

*Зураг дээрх нөхцөл байдлын дүн шинжилгээ. Орон зай дахь объектуудын байршлыг тодорхойлох.

Даалгавар 2 (х.7).

*Та зулзагад ямар зөвлөгөө өгөх вэ?

*Зураг дээр тулгуурлан тайлбар хийх.

Даалгавар 1 (х. 8).

Эдгээр баатрууд ямар үлгэрийн үлгэр вэ?

Урд, ард, хажууд байгаа үгсийг ашиглан манжингаа ямар дарааллаар татаж байгааг хэл.

Та хэний тухай дээр, дээр гэсэн үгсийг ашиглан өгүүлбэр зохиож болох вэ?

IY. Оюутны мэдлэгийг нэгтгэх, нэгтгэх

Уран бичлэгийн минут.- Загварыг үргэлжлүүлж, баруун тийш харсан тугуудыг өнгөөр ​​будна.

2. "Зүүн - Баруун" тоглоом.

Би амьтад, цэцэгсийг нэрлэх болно. Би цэцэгт нэр өгөхөд баруун гараа өргө, амьтны нэрийг сонсоход зүүн гараа өргө.

* Геометрийн материалтай ажиллах.

Зургийн зохион байгуулалт ижил төстэй байна.

C - цэнхэр

K - улаан

Z - ногоон

F - шар

Улаан тойрог хаана байрладаг вэ? Ногоон дөрвөлжин? Цэнхэр гурвалжин уу?

Би зургийн байршлыг тайлбарлах бөгөөд энэ нь ямар дүрс болохыг та хэлэх ёстой.

* "Таны анги" тоглоом.

Таны зүүн талд хэн сууж байна вэ? Таны өмнө?

Таны толгой дээр юу байгаа вэ?

Таны цүнхэнд юу байгаа вэ?

Чиний хажууд сууж байгаа ангийн охиныг хэн гэдэг вэ?

Y. Хичээлийн хураангуй.

Тэд ангидаа юу ярьсан бэ?

Та ямар гэрлэн дохиогоор зам хөндлөн гарах вэ?

Орон зай дахь объектуудын байрлалыг ямар үгсээр илэрхийлдэг вэ?

(Зүүн, баруун, хажууд, урд гэх мэт)

Харааны геометр.

орон зай."

Хичээлийн зорилго:

Хувийн үр дүн:

Мета сэдвийн үр дүн

Сэдвийн үр дүн:

:

Баримт бичгийн агуулгыг үзэх
"Сэдвийн хичээлийн хураангуй: "Хөдөлгөөний чиглэл. Орон зай дахь объектуудын харьцангуй байрлал."

Харааны геометр.

Сэдэв: "Хөдөлгөөний чиглэл. Доторх объектуудын харьцангуй байрлал

орон зай."

Хичээлийн зорилго:

Газар нутгийг чиглүүлэх, нэг объектын байршлыг нөгөөтэй нь уялдуулан тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх.

Төрөл бүрийн геометрийн дүрс зурж сур.

Сегментүүдийг үсгээр тэмдэглэж, хэмжиж, сегментийн уртыг зөв бичиж сур.

Хүүхдийн бүтээлч сэтгэлгээ, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Хувийн үр дүн:

Бүтээлч байдлыг харуулах;

Шинэ сургалтын даалгаврыг шийдвэрлэх арга замуудын танин мэдэхүйн сонирхлыг харуулах;

Бусад хүмүүстэй хамтран ажиллах, найрсаг байх хүсэл эрмэлзэлээ харуулах;

Мета сэдвийн үр дүн

Сэдвийн үр дүн :

Геометрийн дүрсийг (шугам, цэг) таних, нэрлэх, дүрслэх;

Бодит объектуудыг геометрийн хэлбэрийн загвартай харьцуулах.

Бүх нийтийн сургалтын үйл ажиллагааг зохицуулах :

Сурах даалгаврыг хүлээн авч, багш, ангийнхантайгаа хамтран шийдвэрлэхэд чиглэсэн үйл ажиллагаанд идэвхтэй оролцох;

Үйлдлийн арга, үр дүнг ялгах;

Үйл ажиллагааны явц, үр дүнг хянах.

Танин мэдэхүйн бүх нийтийн боловсролын үйл ажиллагаа:

Хувцасны болон бэлгэдлийн хэрэгслийг ашиглах;

Үндсэн болон чухал бус шинж чанаруудыг тодруулсан объектуудад дүн шинжилгээ хийх;

Хэсэг хэсгүүдээс бүхэл бүтэн нийлэгжүүлэлт хийх.

Харилцааны бүх нийтийн сургалтын үйл ажиллагаа :

Өөрийн бодол санаа, үйлдлээ үг хэллэгээр илэрхийлэх;

Хамтрагчдаа ойлгомжтой үг хэллэгийг бий болгох;

Асуулт асуухын тулд.

Хичээлийн явц

I. Ангийн зохион байгуулалт.

II. Үйл ажиллагааны хувьд өөрийгөө тодорхойлох. Сурах даалгавар тавих.

Эртний нэгэн үлгэрт: “Баруун тийшээ явбал морио алдна; Зүүн тийшээ явбал өөрөө мөхөж, шулуун явбал аз жаргалаа олно” гэж хэлсэн байдаг.

Аялагч үхэхгүйн тулд юу мэдэх ёстой вэ? (Жолооны чиглэл).

Бидний хичээлийн сэдвийг тааварлаарай. (Бид хөдөлгөөний чиглэлийг давтах болно).

Бид мөн онгоцонд хөдөлгөөний чиглэлийг хэрхэн харуулахыг сурах болно; Объектуудын харьцангуй зохион байгуулалтын талаар ярилцаж, сегментүүдийг хэрхэн зааж, тэдгээрийг хэрхэн хэмжиж, уртыг нь бичихээ санацгаая.

III. Мэдлэгийг шинэчлэх:

1. Яриа ( интерактив самбар ашиглан).

Орчин үеийн хүмүүс яагаад хөдөлгөөний чиглэлийг мэддэг байх ёстой вэ? (Аялал, барилга, сансар судлал, тээвэр гэх мэт)

Практикт хаана хөдөлгөөний чиглэлийг харуулах шаардлагатай болдог вэ? (Схем, газрын зураг, зураг гэх мэт)

2. “Чиг харуулах41” тоглоом. (Зүүн, баруун, дээр, доор, ард, доор, урд, хооронд, дотор, гадна талд байгаа объектын байршлын талаархи хүүхдүүдийн практик санааг олж мэдээрэй.)

4 сурагчийг самбарт дууддаг.

Би тушаалуудыг нэрлэвэл та тэдгээрийг биелүүл.

Баруун гараа өргө. Хэрэв “Зөв!” гэсэн тушаал сонсогдвол аль тал руугаа эргэх вэ? (Баруун гар руу).

Зүүн гарт ч мөн адил.

Анхаар! Зүүн! Зөв!

Урагш алх! Хоёр алхам ухрах!

Надад дээд талыг харуул. Доод талд.

Таны баруун талд хэн байна? Оюутны нэрийг хэлнэ үү.

Таны зүүн талд хэн байна?

Та нарын дунд хэн зогсож байна вэ?

Хоорондоо зогсох...

Төлөө зогсох...

Урд зогсож...

Гар гараасаа барилцаад.

Өөр оюутан урь.

Тойрог дотор зогс. Гадаа зогс.

2 Бүх бүлгийн оюутнуудад зориулсан ижил төстэй тоглоом.

Баруун, зүүн гараа өргө.

Баруун, зүүн, буцах.

Манай ангийн цонх аль талдаа байдаг вэ? Хаалга уу?

Нэг алхам ухрах, хоёр алхам урагшлах.

IV. Шинэ мэдлэг, аливаа зүйлийг хийх арга замыг олж авах.

1. Асуудлын талаархи мэдэгдэл.

Дэлгэц дээр(Хүүхэд бүрийн ширээн дээр ижил төстэй даавуу байдаг).

Таны өмнө нэг хуудас цаас байна. Энэ тохиолдолд чиглэлийг хэрхэн тодорхойлох вэ?

2. Интерактив самбар ашиглан асуудлыг шийдвэрлэх практик шийдэл.

Багш зааварчилгаа өгч, хүүхдүүд гарч ирээд ердийн тэмдгээр гарын үсэг зурна. (P - баруун, L - зүүн, V - дээд, N - доод, PV - баруун дээд булан гэх мэт)

Энэ мэдлэгийг практикт хаана ашигладаг вэ?

(Тэнгэрийн хаяаны талыг тодорхойлох, янз бүрийн газрын зураг, төлөвлөгөө гаргах).

M/M СИСТЕМИЙГ УНТРААРАЙ.

В. Биеийн тамир.

VI. Олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх.

1. Тэмдэглэлийн дэвтэр дээрх практик ажил.

1) Даалгавар №1(х.35)

Зураг No1-ийг харна уу

Гэрээ дуусга.
- Байшингийн баруун талд зул сарын гацуур мод, зүүн талд нь хус зур.

2. Хосоор ажиллах.

Одоо та хоёр хосоороо ажиллах болно. Бүх зүйл үр дүнд хүрэхийн тулд ямар дүрмийг баримтлах хэрэгтэй вэ?

-Ажил...

Хүүхдүүд (найрал дуугаар):

- Хамтрагчаа сонс...

Анхаар!

- Ярь...

Ээлжлэх!

- Хамтрагчдаа ханд...

Хүндэтгэсэн!

Асуудал шийдэх.

Даалгавар №2(х.35).

Зургийг хар.


Хүү улаан, шар, ногоон гурван шоогаар дүрс хийв. Улаан шоо нь ногоон шоо дөрвөлжин, шар шоо нь ногоон шооны баруун талд байхаар шоонуудыг өнгөөр ​​буд.

Үе тэнгийн үнэлгээ. Дээжээс өөрийгөө шалгах.


Даалгавар №3

Шийдэл нь ижил төстэй юм.


3. Бие даасан ажил.

4 ба 5 дугаар даалгаврыг бие даан шалгах замаар шийдвэрлэх.

VII. Хамтарсан зүйлийг давтах.

1. Яриа.

Сегмент гэж юу вэ? (Хоёр талдаа цэгээр хязгаарлагдсан шулуун шугамын хэсэг).

Сегментийн уртыг хэрхэн хэмжих вэ? (см-ээр).

Сегментийн төгсгөлүүд хэрхэн тэмдэглэгдсэн бэ? (Латин үсгээр).

Сегментийн уртыг хэмжихэд ямар хэрэгсэл ашигладаг вэ? (Захирагчтай).

2. Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах.

1) 6-р асуудлын шийдэл.Хамтдаа самбар дээр нэг оюутан байна.

2) 7-р асуудлын шийдэл.Өөрийгөө шалгах замаар өөрөө хий. (Нуугдсан самбар дээр шийддэг

VIII. Тусгал-үнэлгээний үе шат.

1. "Зөв - буруу" дохионы карт ашиглан тоглоом.

Хичээлийн үеэр бид хөдөлгөөний чиглэлийг давтав.

Таны баруун талд цонхнууд байна.

Дээр нь тааз байна. Урд талд нь кабинетууд байдаг.

Ангиас гарахын тулд зүүн тийш явах хэрэгтэй.

Хичээл дээр бид шулуун шугамын уртыг хэмжсэн.

Уртыг сантиметрээр хэмждэг.

Хичээл надад таалагдсан.

2. Өөрийгөө үнэлэх.

Хичээлийн үеэр таны сэтгэл санаа ямар байсан бэ? Гэрлэн дохиогоор харуулах.

Математик. 1 анги. Мөн семестр
хичээл хөгжүүлэх

ОБЬЕКТИЙН ТЭМДЭГ, ХИЧЭЭЛ. ОЛОН. ГЕОМЕТРИЙН ЗУРГУУД. БАЙГАЛИЙН ТООН 1-10 БА 0 ТООН

Зорилго: хүүхдүүдийг математикийн хичээлтэй танилцуулах; ойр, цааш, зүүн, баруун, доор, дээр, зүүн, баруун, хооронд, доор, дээр, дээр, урд, ард, хажууд гэсэн үгсийг ашиглан хавтгай ба орон зайд объектуудын байршлын талаархи санааг нэгтгэх. . Анхаарлыг хөгжүүлэх; математик судлах сонирхлыг төлөвшүүлэх.

II. Ярилцлагаа нээж байна

Өнөөдөр таны математикийн анхны хичээл. Энэ бол сонирхолтой бөгөөд чухал шинжлэх ухаан юм. Математик бол шинжлэх ухааны хатан хаан, оюун ухааны гимнастик гэж тэд хэлдэг.

“Математик” хэмээх сурах бичиг танд математик сурахад тусална.

III. ШИНЭ МАТЕРИАЛ ТАНИЛЦУУЛЖ БАЙНА

Сурах бичгээ аваад хараарай. Энэ ном бол таны математикийн анхны сурах бичиг юм. Мэдээжийн хэрэг та түүнтэй найзууд болно.

Энэ нь яаж эхэлдэг вэ? Юуны өмнө та хавтасыг харж байна. Энэ бол номын нүүр царай (эсвэл хувцас) нь түүнийг бусад номноос гадна талаас нь ялгадаг зүйл юм.

Математикийн сурах бичгийн хавтас юу гэж бичсэн бэ?

Танд түүний дизайн таалагдаж байна уу?

Математикийн оронд хэн тантай хамт аялах вэ?

Хэдэн амьтан байгааг тоолоорой?

Хавтасыг эргүүлж, хуудаснууд руу холбосон цаасыг харах болно - flyleaf. Хоёр төгсгөлийн хуудас байна.

Эхний ялаа навч дээр юу харагдаж байна вэ?

Энэ бол математикийн хот. Түүнийг яагаад ингэж дуудсан юм бэ?

Хоёрдахь ялааны навч дээр юу дүрслэгдсэн бэ? Эдгээр зургууд бидэнд юу хэлж байна вэ?

Дараах хуудсуудыг анхаарч үзээрэй - гарчгийн хуудас ба түүний арын хэсэг. Та юу олж мэдсэн бэ?

Сурах бичгийн гурав дахь хуудсанд уншигчдад хандсан уриалга байдаг.

Тэд танд юу хүсэх вэ?

Тэмдгүүд нь юу гэсэн үг вэ?

Хэн зурсан бэ? Хэдэн амьтан байгааг тоолоорой?

Даалгавар 2

Кокерел юу хийдэг вэ?

Тэр хэнийг харах гээд байгаа юм бэ?

Хэдэн амьтан бэ?

Тас дурангаар хэнийг харсан бэ?

Та хэнийг хараагүй вэ?

Даалгавар 3

Чи юу харж байна?

Энэ нь хаана тохиолддог вэ?

Циркийн талбайд хэн тоглодог вэ?

Зургийг дотор, дээр, доор, дээр, доор, урд, ард, зүүн, баруун, хооронд, ард гэсэн үгсээр дүрслэн бичээрэй.

Даалгавар 4

Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах. Загварын дагуу саваагаар бичих.

IV. СУРСАН МАТЕРИАЛЫН БАРИЛГА

Самбарын зүүн талд ямар зүйлс байна вэ? Аль нь баруун талд байна вэ?

Эхлээд зулзага, дараа нь гөлөг тоол.

Багш гурван эгнээ мөөг гаргадаг.

Мөр бүрт хэдэн мөөг байдаг вэ?

Дээд эгнээнд хэдэн мөөг байна вэ?

Доод талд нь хэд вэ?

Гурав дахь эгнээний дээд талд хэдэн мөөг байна вэ?

Завь дээрх амьтдыг санаарай. "Шөнө" - нүдээ ань. (Багш 1-р зургийг арилгана.) "Өдөр" - нүдээ нээ. Амьтан алга болсон уу?

Хүүхдүүд ногоон, шар, улаан, хоёр дөрвөлжин - цэнхэр, улбар шар гэсэн гурван тойрогтой.

Уг ажлыг багшийн заавраар гүйцэтгэдэг.

Улаан тойрог нь дээд талд, шар тойрог нь улаан, ногоон хоёрын хооронд байхаар дугуйг байрлуул. Шар тойргийн баруун талд цэнхэр дөрвөлжин, зүүн талд улбар шар өнгийн дөрвөлжин байрлуул.

Нэг цэцэг гарч ирэв.

Тойрог хэрхэн зохион байгуулагдсаныг хараарай.

Дээд талд нь өнгө? төвд? доод хэсэгт?

Эдгээр гурван өнгийг хаанаас нэгэн зэрэг харж болох вэ? (Гэрлэн дохион дээр)

Улаан өнгө нь юу гэсэн үг вэ? шар? ногоон уу?

Баруун, зүүн гараа өргө. Зүүн өвдгөөрөө, баруун тийшээ ширээгээ хүр. Босоод баруун, зүүн тийш эргэ.

Таны баруун эсвэл зүүн талд хэн сууж байна вэ?

Багш Пиноккиог ширээн дээр тавив. Түүний баруун хөлний ойролцоо шоо, зүүн хөлнийх нь ойролцоо бөмбөг байрлуулсан байна.

Пиноккиогийн баруун талд юу байрладаг вэ? Юу - зүүн тийш?

V. ХИЧЭЭЛИЙН ҮР ДҮН. ТУСГАЛ

Хүүхдүүд ээ, ангидаа ямар даалгавар хийснийг санацгаая?

Бид тоолсон уу? Бид тоглосон уу? Та зурсан уу?

Хичээл таалагдсан уу? Тэгвэл Математикийн оронд дахин уулзацгаая.