Объектуудын харилцан зохион байгуулалт. GCD-ийн тойм: "Объектуудын бүлгүүдийн харьцуулалт, орон зай дахь объектуудын харьцангуй байрлал. Тойрог хөдөлгөөн

Хөтөлбөрийн агуулга:

1. Хүүхдүүдэд объектын бүлгүүдийн тэгш байдлыг тогтоох, их, бага, ижил гэсэн ойлголтыг нэгтгэхийг үргэлжлүүлэн заах;

2. Тав дотор тоолох чадварыг бэхжүүлэх;

3. Геометрийн дүрсийг ялгах, зөв ​​нэрлэх чадварыг сайжруулах;

4. Орон зайн харилцааны санааг нэгтгэх: "зүүн-баруун", "урд-урд", "дээд-доор", "хооронд".

Материал:

Загвар бүхий дугтуй, Gyenes логик блокууд, тоглоом "Загварын дагуу угсрах", хоёр цэцгийн ор (цагираг), хивсний дүрс.

Хичээлийн явц.

Хүүхдүүд ширээн дээр сууж байтал гэнэт хаалга тогшив ....

Залуус аа, энэ нь бидэнд хэн ирснийг та мэдэх үү?

Та энэ туулайг ер бусын гэж бодохгүй байна уу?

Энэ нь юунаас бүрддэгийг харна уу?

Тийм ээ, залуусаа, тэр геометрийн хэлбэрээс гаралтай.

Залуус аа, гэхдээ туулай уйлж байна. Тэрээр захидалдаа нэгэн муу илбэчин түүний байшинг сүйтгэж, түүнээс зөвхөн барималууд үлдсэн гэж бичжээ.

Надад ямар шидэт хайрцаг байгааг хараарай, чи дотор нь юу байгааг мэдмээр байна уу? (хүүхдүүд геометрийн дүрсийг мэдэрдэг).

Та ямар хэлбэртэй болж байна вэ?

Гурвалжин.

Тийм ээ, яагаад ингэж нэрлэдэг вэ?

(Хүүхдүүд барималуудыг гаргадаг)

- Залуус аа, захидалдаа бөжин шинэ байшин барихад туслахыг гуйж байна, бид түүнд тусалж чадах уу?

Ширээн дээр геометрийн дүрс байдаг, бид тэднээс байшин барих хэрэгтэй.

Та ямар геометрийн дүрсээр байшин барьсан бэ?

Квадрат, тэгш өнцөгт, гурвалжингаас.

Манайх ямар үзэсгэлэнтэй хот болохыг хараарай!

Мөн хотоо цэцгийн ороор чимэглэцгээе!

(Ширээн дээр хоёр цэцгийн ор-цагираг тавьсан: шар, улаан.)

Бид нэг цэцгийн ортой зөвхөн улаан цэцэг, нөгөөд нь зөвхөн шар цэцэг тарих болно.

Залуус аа, хэдэн шар цэцэг тоолоорой? - 5.

Хэдэн улаан цэцэг вэ? - 1.

Шар цэцэг яах вэ? - Маш олон.

Улаан бол яах вэ? - нэг!

Сайн байна залуусаа! Одоо туулайн хот улам үзэсгэлэнтэй болжээ!

Залуус аа, ийм том хотод туулай амьдрах нь уйтгартай байх болов уу?

Түүнийг найзууд болгоцгооё!

Ширээн дээр, дугтуйнд геометрийн дүрс байдаг бөгөөд үүнээс бид зочинтой яг ижил бөжин тавих хэрэгтэй. Болгоомжтой байгаарай!

Сайн байна уу залуусаа, та манай бөжинд сайн найзууд болсон! Одоо тэр ганцаараа үлдэхгүй!

Одоо туулайнууд ийм том хоттой болсон, гэхдээ та яаж байшингаас байшин руу шилжихээ мэдэх үү?

(Машин, трамвай, троллейбус, автобусаар...)

Та бас дугуй унаж болно!

Унадаг дугуйны дугуй танд ямар геометрийн дүрсийг санагдуулдаг вэ?

Тойрог, баруун. Та бас дугуй унахыг хүсч байна уу? Тэгээд явцгаая!

Биеийн тамир:хивс дээр хэвтэж буй дугуй унах.

Залуус аа, та нар бүгдээрээ гайхалтай юм! Та манай зочинтой найзалж, тэдэнд зориулж хот байгуулж, цэцгийн ороор чимэглэсэн!

Найзууд нь бэлэг өгөх дуртай тул тэдэнд бас нэг бэлэг хийцгээе. Мөн бид танд зураг өгөх болно!

Та санал нийлж байна уу?

(Хивс дээр ажиллаж байна.)

Би мод тарих болно.

Алена, модны өмнө өвс тарь.

Диана, нар модны дээгүүр өлгө.

Саша, охиныг модны баруун талд тавь.

Женя, байшинг модны зүүн талд тавь.

Оля, байшин, модны хооронд цэцэг тарь.

Бид ямар сайхан зураг авсан бэ!

Чиний дуртай?

Туулайнууд ч энэ зурагт үнэхээр дуртай юм шиг санагдаж байна!

Бөжин: Маш их баярлалаа! Тэгээд би чамтай уулзахаар ирж болох уу, чи надад маш их таалагдсан уу?

Харе: Залуус аа, залуус аа, та нар манай хотыг ямар геометрийн дүрсээр барьж байсныг би ор тас мартчихаж?

(хүүхдийн хариулт.)

Одоо бид өөрсдөө байшин барьж болно, та бидэнд зааж өгсөн, баярлалаа! Бидэнд баяртай гэж хэлэх цаг болжээ. Баяртай!

Математик. 1 анги. Мөн семестр
хичээл хөгжүүлэх

ОБЬЕКТИЙН ТЭМДЭГ, ХИЧЭЭЛ. ОЛОН. ГЕОМЕТРИЙН ЗУРГУУД. БАЙГАЛИЙН ТООН 1-10 БА 0 ТООН

Зорилго: хүүхдүүдийг математикийн хичээлтэй танилцуулах; ойр, цааш, зүүн, баруун, доод, дээд, зүүн, баруун, хооронд, доор, дээгүүр, дээр, урд, ард гэсэн үгсийг ашиглан хавтгай ба орон зайд объектуудын байршлын талаархи санааг нэгтгэх. , хажуугийн. Анхаарлыг хөгжүүлэх; Математикийг судлах сонирхлыг хөгжүүлэх.

II. ТАНИЛЦУУЛГА ЯРИА

Өнөөдөр таны математикийн анхны хичээл. Энэ бол сонирхолтой бөгөөд чухал шинжлэх ухаан юм. Математик бол шинжлэх ухааны хатан хаан, оюун ухааны гимнастик гэж тэд хэлдэг.

"Математик" хэмээх сурах бичиг нь математикийн хичээлийг судлахад тусална.

III. ШИНЭ МАТЕРИАЛ ТАНИЛЦУУЛЖ БАЙНА

Сурах бичгээ аваад хараарай. Энэ ном бол таны математикийн анхны сурах бичиг юм. Мэдээжийн хэрэг та түүнтэй найзууд болно.

Энэ нь яаж эхэлдэг вэ? Юуны өмнө та хавтасыг харж байна. Энэ бол номын нүүр царай (эсвэл хувцас) нь түүнийг бусад номноос гадна талаас нь ялгадаг зүйл юм.

"Математик" сурах бичгийн хавтас юуны тухай өгүүлдэг вэ?

Түүн дээр зурсан зураг таалагдаж байна уу?

Хэн тантай хамт математикийн орноор аялах вэ?

Хэдэн амьтан байгааг тоолоорой?

Хавтасыг эргүүлээрэй - та хуудаснууд руу холбосон цаасыг харах болно - ялаа навч. Форзацев - хоёр.

Эхний ялааны навч дээр юу байдаг вэ?

Энэ бол математикийн хот. Яагаад ингэж нэрлэсэн юм бэ?

Хоёрдахь ялааны навч дээр юу дүрслэгдсэн бэ? Эдгээр зургууд юуны тухай вэ?

Дараах хуудсуудыг авч үзье - гарчгийн хуудас ба түүний урвуу. Та юу олж мэдсэн бэ?

Сурах бичгийн гурав дахь хуудсанд уншигчдад хандсан уриалга байдаг.

Тэд чамд юу хүсэх вэ?

Тэмдгүүд нь юу гэсэн үг вэ?

Хэн зурсан бэ? Хэдэн амьтан тоолох вэ?

Даалгавар 2

Кокерел юу хийж байна вэ?

Тэр хэнийг харах гээд байгаа юм бэ?

Хэдэн амьтан бэ?

Хоосон хорхой дурангаар хэнийг харсан бэ?

Та хэнийг хараагүй вэ?

Даалгавар 3

Чи юу харж байна?

Хаана болж байна вэ?

Циркийн талбайд хэн тоглодог вэ?

Зургийг дотор, дээр, доор, дээр, доор, урд, ард, зүүн, баруун, хооронд, ард гэсэн үгсээр дүрслэн бичээрэй.

Даалгавар 4

Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах. Загварын дагуу саваа үсэг.

IV. СУДАЛСАН МАТЕРИАЛЫН ТОХИРУУЛГА

Зүүн талд байгаа самбар дээр ямар зүйлс байгаа вэ? Аль нь баруун талд вэ?

Эхлээд зулзага, дараа нь гөлөг тоол.

Багш гурван эгнээ мөөгийг дэлгэв.

Мөр бүрт хэдэн мөөг байдаг вэ?

Дээд эгнээнд хэдэн мөөг байна вэ?

Доод талд нь хэд вэ?

Гурав дахь эгнээнд дээд талаас хэдэн мөөг байна вэ?

Завь дээрх амьтдыг санаарай. "Шөнө" - нүдээ ань. (Багш 1-р зургийг арилгадаг.) ​​"Өдөр" - нүдээ нээ. Амьтан алга болсон уу?

Хүүхдүүд ногоон, шар, улаан, хоёр дөрвөлжин - цэнхэр, улбар шар гэсэн гурван тойрогтой.

Ажил нь багшийн зааврын дагуу хийгддэг.

Улаан тойрог нь дээд талд, шар нь улаан, ногоон хоёрын хооронд байхаар дугуйг байрлуул. Шар тойргийн баруун талд цэнхэр дөрвөлжин, зүүн талд улбар шар өнгийн дөрвөлжин байрлуул.

Нэг цэцэг гарч ирэв.

Тойрог хэрхэн зохион байгуулагдсаныг хараарай.

Топ өнгө? төвд? доод хэсэгт?

Энэ гурван өнгийг хаанаас нэгэн зэрэг харж болох вэ? (Гэрлэн дохион дээр)

Улаан гэдэг нь юу гэсэн үг вэ? шар? ногоон уу?

Баруун, зүүн гараа өргө. Зүүн өвдгөөрөө, баруун тийшээ ширээгээ хүр. Босоод баруун, зүүн тийш эргэ.

Таны баруун, зүүн талд хэн сууж байна вэ?

Багш Пиноккиог ширээн дээр тавив. Түүний баруун хөлний ойролцоо шоо, зүүн талд нь бөмбөг байрлуулсан байна.

Пиноккиогийн баруун талд юу байрладаг вэ? Зүүн талд юу вэ?

V. ХИЧЭЭЛИЙН ХУРААНГУЙ. ТУСГАЛ

Хүүхдүүд ээ, хичээл дээр ямар даалгавар гүйцэтгэсэн гэдгээ санацгаая?

Бид авч үзсэн үү? Бид тоглосон уу? Та зурсан уу?

Хичээл таалагдсан уу? Математикийн оронд дахин уулзах хүртэл.


Математикийн 1-р ангийн хичээлийн тойм

Сэдэв. Орон зай дахь объектуудын харилцан зохицуулалт (зүүн, баруун, дээр, дээр, хажуу, доор, дотор).

Зорилтот : өгөгдсөн объекттой харьцуулахад объектын орон зайн зохион байгуулалтыг өөр объекттой харьцуулахад тодорхойлохыг заах; зүүн, баруун, дээгүүр, хажууд, доор, дотор гэсэн ойлголтуудыг эзэмшиж сурах; төсөөлөл, эцсийн дүгнэлт гаргах үндсэн чадвар, графикийн ур чадвар, сэтгэл хөдлөлийн-сайн дурын орчныг хөгжүүлэх; Математикийг хайрлах, тэсвэр тэвчээр, даалгавраа биелүүлэхэд тууштай байх.

Тоног төхөөрөмж : бичгийн цаас, дидактик материалыг тоолох, "Гэрлэн дохио" тараах материал, геометрийн тараах материал.

Хичээлийн үеэр

    Org. мөч.

    Сурах үйл ажиллагааны сэдэл.

Таныг энд байгаад баяртай байна, найзуудаа.

Тэгээд бид учиртай учирсан гэж бодож байна.

Бид өнөөдөр шийдэж сурах болно

Судалж, харьцуулж, учир шалтгаан

Математикийн нууц дахин нээгдэв.

Өнөөдөр хичээл дээр бид багш болон бие биенээ анхааралтай сонсож, ажиглаж, санаж, ойлгохыг хичээх болно.

Бидний хичээлийн уриа: "Чи мэддэг - ярь, мэдэхгүй бол сонс."

    TO оюутнуудын мэдлэгийг хянах, засах, нэгтгэх.

I . Аман санал асуулга.

    Тоглоом "Зүйлсийг тоолох".

Объектуудыг бичвэрийн зураг дээр харуулдаг.

Зүйлүүдийн тоог тоол.

Зүйл бүрийн серийн дугаарыг өгнө үү.

Хэрэв хоёр зүйлийг сольсон бол нийт зүйлийн тоо өөрчлөгдөх үү? (Үгүй.) Тэдний серийн дугаарыг яах вэ? (Тэд өөрчлөгдөх болно.)

* Геометрийн материалтай ажиллах.

Таны өмнө 2 гурвалжин, 2 дөрвөлжин, 2 тойрог тавь.

Тойрог баруун талд байхаар дүрсүүдийг байрлуул

дөрвөлжин ба гурвалжны зүүн талд.

Загварын хэлбэрийг тоол.

Биеийн тамирын минут

III . Шинэ материал сурах.

    Шинэ материалыг судлахад бэлтгэж байна.

    Анхаарал тавих тохиргоо.

Надад хэлээч, хэрэв зарим дүрсийн байрлалыг бусадтай нь харгалзахгүй байсан бол та хээ дээрх геометрийн дүрсийг зөв байрлуулж чадах уу?

Зүүн, баруун, дээр, дээр, доор, хажууд гэх мэт үгс нь бие биентэйгээ харьцуулахад объектуудын байрлалыг тодорхойлоход тусалдаг. Тэдгээрийн тусламжтайгаар та объектуудыг огт харж чадахгүй байсан ч орон зайд хэрхэн байрлаж байгааг төсөөлж чадна.

2. Хичээлийн сэдэв, зорилгын талаархи мессеж.

Өнөөдөр хичээлээр бид зүүн, баруун, урд, ард, дээр, дээр, хажууд, доор, дотор гэсэн үгсийг ашиглан орон зай дахь объектуудын байршлыг хэрхэн зөв тайлбарлах талаар сурах болно.

    Шинэ материалын тайлбар.

* "Гэрлэн дохио" тараах материалтай ажиллах.

Даалгавар 1 (х. 7)

Математикийн оронд явган хүний ​​гарцаар орцгооё.

Энэ талаар гэрлэн дохио бидэнд туслах болно - замын хөдөлгөөний зохицуулагч.

Гэрлэн дохио ямар "нүдтэй" вэ? Тэд юу яриад байгаа юм?

Гэрлэн дохионы өнгө бүр ямар дарааллыг өгдөг вэ?

*Зураг дээрх нөхцөл байдлын дүн шинжилгээ. Орон зай дахь объектуудын байршлыг тодорхойлох.

Даалгавар 2 (х. 7).

*Та зулзагад ямар зөвлөгөө өгөх вэ?

* Зургийн дагуу тайлбар хийх.

Даалгавар 1 (х. 8).

Эдгээр баатрууд ямар үлгэрийн үлгэр вэ?

Урд, хойд, дараагийн гэсэн үгсийг ашиглан манжингаа ямар дарааллаар татахыг тэдэнд хэл.

Та хэн дээр, дээр гэсэн үгсийг ашиглах тухай өгүүлбэр зохиож чадах вэ?

IY . Оюутны мэдлэгийг нэгтгэх, нэгтгэх

    Уран бичлэгийн агшин.

Загварыг үргэлжлүүлж, баруун тийш эргүүлсэн тугуудыг өнгөөр ​​​​будна.

2. "Зүүн - Баруун" тоглоом.

Би амьтад, цэцэгсийг нэрлэх болно. Би цэцэг дуудахад баруун гараа өргө, араатны нэрийг сонсоход зүүн гараа өргө.

* Геометрийн материалтай ажиллах.

ХАМТ

Зургийн байршил ижил төстэй байна.

C - цэнхэр

K - улаан

G - ногоон

F - шар

Улаан тойрог хаана байрладаг вэ? Ногоон дөрвөлжин? Цэнхэр гурвалжин уу?

Би зургийн байршлыг тайлбарлах бөгөөд энэ нь ямар дүрс болохыг та хэлэх ёстой.

* "Таны анги" тоглоом.

Таны зүүн талд хэн сууж байна вэ? чиний өмнө?

Таны толгой дээр юу байгаа вэ?

Таны багцад юу байгаа вэ?

Хажууд сууж байгаа ангийн охиныг хэн гэдэг вэ?

Ю. Хичээлийн хураангуй.

Тэд ангидаа юу ярьсан бэ?

Ямар дохиогоор зам хөндлөн гарах вэ?

Орон зай дахь объектуудын байрлалыг ямар үгсээр илэрхийлдэг вэ?

(Зүүн, баруун, хажуу, урд гэх мэт)

харааны геометр.

орон зай."

Хичээлийн зорилго:

Хувийн үр дүн:

Мета субьектийн үр дүн

Сэдвийн үр дүн:

:

Баримт бичгийн агуулгыг үзэх
"Хөдөлгөөний чиглэл. Орон зай дахь биетүүдийн харьцангуй байрлал" сэдвээр хичээлийн хураангуй.

харааны геометр.

Сэдэв: "Хөдөлгөөний чиглэл. Доторх объектуудын харилцан зохион байгуулалт

орон зай."

Хичээлийн зорилго:

Газар нутгийг чиглүүлэх чадварыг бий болгохын тулд нэг объектын байршлыг нөгөөтэй нь холбон тодорхойлох хэрэгтэй.

Төрөл бүрийн геометрийн дүрс зурж сур.

Хэсгүүдийг үсгээр тэмдэглэж, хэмжиж, сегментийн уртыг зөв бичиж сур.

Хүүхдийн бүтээлч сэтгэлгээ, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Хувийн үр дүн:

Бүтээлч байдлыг харуулах;

Боловсролын шинэ асуудлыг шийдвэрлэх арга замуудын танин мэдэхүйн сонирхлыг харуулах;

Бусад хүмүүстэй хамтран ажиллах хүсэл эрмэлзэл, найрсаг байдлыг харуулах;

Мета субьектийн үр дүн

Сэдвийн үр дүн :

Геометрийн дүрсийг (шугам, цэг) таних, нэрлэх, дүрслэх;

Бодит объектуудыг геометрийн хэлбэрийн загвартай харьцуулах.

Бүх нийтийн сургалтын үйл ажиллагааг зохицуулах :

Сурах даалгаврыг хүлээн авч, багш, ангийнхантайгаа хамтран шийдвэрлэхэд чиглэсэн үйл ажиллагаанд идэвхтэй оролцох;

Үйлдлийн арга, үр дүнг ялгах;

Үйл ажиллагааны явц, үр дүнг хянах.

Танин мэдэхүйн бүх нийтийн сургалтын үйл ажиллагаа:

Тэмдгийн бэлгэдлийн хэрэгслийг ашиглах;

Объектуудын үндсэн болон чухал бус шинж чанарыг хуваарилах шинжилгээг хийх;

Хэсэг хэсгүүдээс бүхэл бүтэн эмхэтгэл хэлбэрээр синтез хийх.

Харилцааны бүх нийтийн сургалтын үйл ажиллагаа :

Өөрийн бодол санаа, үйлдлээ үг хэллэгээр илэрхийлэх;

Түншүүдэд ойлгомжтой байх мэдэгдлийг бий болгох;

Асуулт асуухын тулд.

Хичээлийн явц

I. Ангийн зохион байгуулалт.

II. Үйл ажиллагааны хувьд өөрийгөө тодорхойлох. Боловсролын даалгаврын мэдэгдэл.

Эртний нэгэн үлгэрт: “Баруун тийшээ явбал морио алдна; Зүүн тийшээ явбал өөрөө мөхөж, шулуун явбал аз жаргалаа олно” гэж хэлсэн байдаг.

Аялагч хүн мөхөхгүйн тулд юу мэдэх хэрэгтэй вэ? (Жолооны чиглэл).

Бидний хичээлийн сэдвийг тааварлаарай. (Бид хөдөлгөөний чиглэлийг давтах болно).

Мөн бид онгоцонд хөдөлгөөний чиглэлийг хэрхэн харуулахыг сурах болно; Объектуудын харилцан зохион байгуулалтын талаар ярилцаж, сегментүүдийг хэрхэн зааж, хэрхэн хэмжиж, уртыг нь бичихээ санацгаая.

III. Мэдлэгийн шинэчлэл:

1. Яриа ( интерактив самбар ашиглан).

Орчин үеийн хүмүүс яагаад хөдөлгөөний чиглэлийг мэдэх шаардлагатай байна вэ? (Аялал, барилга, сансар судлал, тээвэр гэх мэт)

Практикт хөдөлгөөний чиглэлийг харуулах хэрэгцээ хаана байдаг вэ? (Схем, газрын зураг, зураг гэх мэт)

2. "Надад чигийг зааж өгөөч41" тоглоом. (Зүүн, баруун, дээр, доор, ард, доор, урд, дунд, дотор, гадна талд байгаа зүйлийг олох талаар хүүхдүүдийн практик санааг олж мэдээрэй.)

4 сурагчийг самбарт дууддаг.

Би тушаалуудыг дуудаж, та тэдгээрийг дагаж мөрдөөрэй.

Баруун гараа өргө. Хэрэв "Баруун тийш!" команд сонсогдвол та аль чиглэлд эргэх вэ? (Баруун гар руу).

Үүнтэй адилаар зүүн гараараа.

Анхаар! Зүүн! Зөв!

Урагш алх! Хоёр алхам ухрах!

Дээд талыг харуулах. Доод талд.

Таны баруун талд хэн байна? Оюутны нэрийг хэлнэ үү.

Чи, зүүн талд хэн байна вэ?

Та нарын дунд хэн байна?

Хоорондоо ороорой...

Төлөө зогсох...

Урд орох...

Гар гараасаа барилцаад.

Өөр оюутан урь.

Тойрог дотор зогс. Гадаа гар.

2 Бүх бүлгийн оюутнуудад зориулсан ижил төстэй тоглоом.

Баруун, зүүн гараа өргө.

Баруун, зүүн, буцах.

Манай ангийн цонх аль талдаа байдаг вэ? Хаалга уу?

Нэг алхам ухрах, хоёр алхам урагшлах.

IV. Шинэ мэдлэг, үйл ажиллагааны арга замыг олж авах.

1. Асуудалтай асуудлын тухай мэдэгдэл.

Дэлгэц дээр(Ижил төрлийн хуудаснууд нь хүүхэд бүрийг ширээн дээр тавьдаг).

Таны өмнө нэг хуудас цаас байна. Энэ тохиолдолд чиглэлийг хэрхэн тодорхойлох вэ?

2. Интерактив самбар ашиглан асуудалтай даалгаврын практик шийдэл.

Багш зааварчилгаа өгч, хүүхдүүд гарч ирээд ердийн чиг баримжаагаар гарын үсэг зурна. (P - баруун, L - зүүн, B - дээд, H - доод, PV - баруун дээд булан гэх мэт)

Энэ мэдлэгийг практикт хаана ашигладаг вэ?

(Тэнгэрийн хаяаны талыг тодорхойлох, янз бүрийн газрын зураг, төлөвлөгөө гаргахад).

M/M СИСТЕМИЙГ УНТРААХ.

В. Физкулминутка.

VI. Олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх.

1. Тэмдэглэлийн дэвтэр дээрх практик ажил.

1) Даалгавар №1(х.35)

№1-р зургийг авч үзье

Байшин зур.
- Байшингийн баруун талд зул сарын гацуур мод, зүүн талд нь хус зур.

2. Хосоор ажиллах.

Одоо та хоёр хосоороо ажиллах болно. Амжилтанд хүрэхийн тулд ямар дүрмийг баримтлах хэрэгтэй вэ?

-Ажил...

Хүүхдүүд (найрал дуугаар):

- Хамтрагчаа сонс...

Анхаар!

- Ярь...

Эргээд!

- Хамтрагчдаа ханд...

Хүндэтгэсэн!

Асуудал шийдэх.

Даалгавар №2(х. 35).

Зургийг анхаарч үзээрэй.


Хүү улаан, шар, ногоон өнгийн гурван шоо дөрвөлжин дүрсийг гаргаж ирэв. Улаан нь ногооноос өндөр, шар нь ногооны баруун талд байхаар шоонуудыг өнгөөр ​​буд.

Харилцан баталгаажуулалт. Өөрийгөө шалгах жишээ.


Даалгавар №3

Үүнтэй ижил аргаар шийдсэн.


3. Бие даасан ажил.

4, 5 дугаар асуудлыг өөрөө шалгах замаар шийдвэрлэх.

VII. Өнгөрсөн үеийн давталт.

1. Яриа.

Зүсэлт гэж юу вэ? (Хоёр талдаа цэгээр хязгаарлагдсан шулуун шугамын хэсэг).

Хэсгийн уртыг хэдээр хэмжих вэ? (см-ээр).

Сегментийн төгсгөлийг хэрхэн тодорхойлох вэ? (Латин үсгээр).

Шугамын уртыг хэмжихэд ямар хэрэгсэл ашигладаг вэ? (шугаман).

2. Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах.

1) 6-р асуудлын шийдэл.Хамтдаа самбар дээр нэг оюутан байна.

2) 7-р асуудлын шийдэл.Өөрийгөө шалгах. (Нуугдсан самбар дээр шийддэг

VIII. Тусгал-үнэлгээний үе шат.

1. "Зөв - буруу" дохионы карт ашиглан тоглоом.

Хичээл дээр бид хөдөлгөөний чиглэлийг давтав.

Таны баруун талд цонхнууд байна.

Дээр нь тааз байна. Урд нь кабинетууд байна.

Ангиас гарахын тулд та зүүн тийш явах ёстой.

Хичээл дээр бид шулуун шугамын уртыг хэмжсэн.

Уртыг сантиметрээр хэмждэг.

Хичээл надад таалагдсан.

2. Өөрийгөө үнэлэх.

Хичээлийн үеэр таны сэтгэл санаа ямар байсан бэ? Гэрлэн дохиогоор харуулах.

Математикийн 1-р ангийн хичээлийн тойм

Сэдэв. Орон зай дахь объектуудын харилцан зохицуулалт (зүүн, баруун, дээр, дээр, хажуу, доор, дотор).

Зорилго: өгөгдсөн объекттой харьцуулахад объектын орон зайн зохион байгуулалтыг өөр объекттой харьцуулахад тодорхойлохыг заах; зүүн, баруун, дээгүүр, хажууд, доор, дотор гэсэн ойлголтуудыг эзэмшиж сурах; төсөөлөл, эцсийн дүгнэлт гаргах үндсэн чадвар, графикийн ур чадвар, сэтгэл хөдлөлийн-сайн дурын орчныг хөгжүүлэх; Математикийг хайрлах, тэсвэр тэвчээр, даалгавраа биелүүлэхэд тууштай байх.

Тоног төхөөрөмж: хэв маягийн зураг, тоолох дидактик материал, "Гэрлэн дохио" тараах материал, геометрийн тараах материал.

Хичээлийн үеэр

Org. мөч. Сурах үйл ажиллагааны сэдэл. Найзуудаа та бүхнийг энд байгаад баяртай байна.

Тэгээд бид учиртай учирсан гэж бодож байна.

Бид өнөөдөр шийдэж сурах болно

Судалж, харьцуулж, учир шалтгаан

Математикийн нууц дахин нээгдэв.

- Өнөөдөр хичээл дээр бид багшийг болон бие биенээ анхааралтай сонсож, ажиглаж, санаж, ойлгохыг хичээх болно.

Бидний хичээлийн уриа: "Чи мэддэг - ярь, мэдэхгүй бол сонс."

Оюутны мэдлэгийг хянах, засах, нэгтгэх. I. Аман санал асуулга "Эд зүйлсийг тоолох" тоглоом. - Зүйлсийг бичгийн цаасан дээр харуулав.

Зүйлүүдийн тоог тоол.

Зүйл бүрийн серийн дугаарыг өгнө үү.

Хэрэв хоёр зүйлийг сольсон бол нийт зүйлийн тоо өөрчлөгдөх үү? (Үгүй.) Тэдний серийн дугаарыг яах вэ? (Тэд өөрчлөгдөх болно.)

Таны өмнө 2 гурвалжин, 2 дөрвөлжин, 2 тойрог тавь.

Тойрог баруун талд байхаар дүрсүүдийг байрлуул

дөрвөлжин ба гурвалжны зүүн талд.

Загварын хэлбэрийг тоол.

Биеийн тамирын минут

III. Шинэ материал сурах.

Шинэ материал судлахад бэлтгэх Анхаарал тавих -Зарим дүрсийн байрлалыг бусадтай нь харьцах байрлалыг заагаагүй бол та хээ дээрх геометрийн дүрсүүдийг зөв байрлуулж чадах уу?

Зүүн, баруун, дээр, дээр, доор, хажууд гэх мэт үгс нь бие биентэйгээ харьцуулахад объектуудын байрлалыг тодорхойлоход тусалдаг. Тэдгээрийн тусламжтайгаар та объектуудыг огт харж чадахгүй байсан ч орон зайд хэрхэн байрлаж байгааг төсөөлж чадна.

2. Хичээлийн сэдэв, зорилгыг илэрхийлэх.

Өнөөдөр хичээлээр бид зүүн, баруун, урд, ард, дээр, дээр, хажууд, доор, дотор гэсэн үгсийг ашиглан орон зай дахь объектуудын байршлыг хэрхэн зөв тайлбарлах талаар сурах болно.

Шинэ материалын тайлбар * "Гэрлэн дохио" тараах материалтай ажиллах.

Даалгавар 1 (х. 7)

Математикийн оронд явган хүний ​​гарцаар орцгооё.

Энэ талаар гэрлэн дохио бидэнд туслах болно - замын хөдөлгөөний зохицуулагч.

Гэрлэн дохио ямар "нүдтэй" вэ? Тэд юу яриад байгаа юм?

Гэрлэн дохионы өнгө бүр ямар дарааллыг өгдөг вэ?

*Зураг дээрх нөхцөл байдлын дүн шинжилгээ. Орон зай дахь объектуудын байршлыг тодорхойлох.

Даалгавар 2 (х. 7).

*Та зулзагад ямар зөвлөгөө өгөх вэ?

* Зургийн дагуу тайлбар хийх.

Даалгавар 1 (х. 8).

Эдгээр баатрууд ямар үлгэрийн үлгэр вэ?

Урд, хойд, дараагийн гэсэн үгсийг ашиглан манжингаа ямар дарааллаар татахыг тэдэнд хэл.

Та хэн дээр, дээр гэсэн үгсийг ашиглах тухай өгүүлбэр зохиож чадах вэ?

I.Y. Оюутны мэдлэгийг нэгтгэх, нэгтгэх

Уран бичлэгийн минут.- Загварыг үргэлжлүүлж, баруун тийш эргүүлсэн тугуудыг өнгөөр ​​​​будна.

2. "Зүүн - Баруун" тоглоом.

Би амьтад, цэцэгсийг нэрлэх болно. Би цэцэг дуудахад баруун гараа өргө, араатны нэрийг сонсоход зүүн гараа өргө.

* Геометрийн материалтай ажиллах.

Зургийн байршил ижил төстэй байна.

C - цэнхэр

K - улаан

G - ногоон

F - шар

Улаан тойрог хаана байрладаг вэ? Ногоон дөрвөлжин? Цэнхэр гурвалжин уу?

Би зургийн байршлыг тайлбарлах бөгөөд энэ нь ямар дүрс болохыг та хэлэх ёстой.

* "Таны анги" тоглоом.

Таны зүүн талд хэн сууж байна вэ? чиний өмнө?

Таны толгой дээр юу байгаа вэ?

Таны багцад юу байгаа вэ?

Хажууд сууж байгаа ангийн охиныг хэн гэдэг вэ?

Y. Хичээлийн хураангуй.

Тэд ангидаа юу ярьсан бэ?

Ямар дохиогоор зам хөндлөн гарах вэ?

Орон зай дахь объектуудын байрлалыг ямар үгсээр илэрхийлдэг вэ?

(Зүүн, баруун, хажуу, урд гэх мэт)